Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.10.2021
PL EN
29.01.2018 aktualizacja 29.01.2018

Najstarsza oaza tlenu na Ziemi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W Południowej Afryce odkryto najstarsze ślady bakterii produkujących tlen – poinformowali naukowcy na łamach pisma „Nature Geoscience”.

Miliardy lat temu w ziemskiej atmosferze były zaledwie śladowe ilości tlenu. Zaczęło go przybywać dzięki bakteriom, które wytwarzały tlen jako produkt uboczny fotosyntezy. Ślady tych procesów zaobserwować można w skałach sprzed 2,5 mld lat na różnych kontynentach.

W ramach najnowszych badań zespół pod kierunkiem Benjamina Eickmanna i Ronny Schoenberga z Uniwersytetu w Tybindze (Niemcy) odkrył najstarsze takie skały. Znajdują się one w Afryce Południowej, w rejonie rzeki Pongola, a datowane zostały na 2,97 mld lat.

Ok. 3 mld lat temu na Ziemi panowały niekorzystne warunki dla życia. Atmosfera zawierała jedynie jedną stutysięczną dzisiejszej ilości tlenu.

Ok. 2,5 mld lat temu atmosfera ziemska w znaczący sposób zaczęła wzbogacać się w tlen dzięki bakteriom. To z kolei okazało się szkodliwe dla starszego typu bakterii, których metabolizm nie był oparty na tlenie.

Jednak i tak mimo natlenienia, atmosfera ziemska zawierała zaledwie 0,2 proc. tlenu w porównaniu z poziomem 21 proc., który jest obecnie.

Więcej na ten temat: https://www.nature.com/articles/s41561-017-0036-x(PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021