11.07.2020
PL EN
28.01.2018 aktualizacja 28.01.2018

Smartfony szczęścia nie dają

Nastolatkowie spędzający dużo czasu przed ekranem telefonu, tabletu lub komputera czują się mniej zadowoleni ze swojego życia – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Stanu San Diego i Uniwersytetu Georgii (USA).

Na podstawie danych uzyskanych z długoterminowego badania amerykańskich 8, 10 i 12-klasistów specjaliści doszli do wniosku, że młodzież poświęcająca ponad godzinę dziennie na granie w gry komputerowe, korzystanie z mediów społecznościowych, wysyłanie wiadomości tekstowych, prowadzenie wideorozmów czy wykonywanie innych czynności na urządzeniach elektronicznych czuje się mniej szczęśliwa, niż młodzież, która zamiast siedzieć przed ekranem angażuje się w sport, czyta gazety lub czasopisma i spotyka się ze znajomymi.

Prof. psychologii Jean M. Twenge i jej współpracownicy zaobserwowali, że w ostatnich latach wraz ze wzrostem dostępu do telefonów komórkowych, tabletów i innych urządzeń elektronicznych nastąpił u nastolatków gwałtowny spadek zadowolenia z życia i obniżenie poczucia własnej wartości.

Chociaż korzystanie ze smartfonów koreluje z niższym poczuciem szczęścia, całkowite zaprzestanie używania urządzeń elektronicznych również nie niesie ze sobą nic dobrego. Według wyliczeń badaczy najszczęśliwsi są ci, którzy korzystają z cudów techniki w sposób umiarkowany.

„Kluczem do szczęścia jest ograniczone korzystanie z mediów cyfrowych. Nie poświęcajmy im więcej niż dwie godziny dziennie i spróbujmy zwiększyć ilość czasu spędzanego na bezpośrednich spotkaniach z przyjaciółmi lub wykonywaniu ćwiczeń fizycznych – to właśnie te aktywności wiążą się ze wzrostem poczucia szczęścia” – przekonuje Twenge.

Rezultaty badania publikuje czasopismo „Emotion” (http://dx.doi.org/10.1037/emo0000403). (PAP)

ooo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020