01.10.2020
PL EN
13.12.2017 aktualizacja 13.12.2017

Nawet 1,75 mln kawałków mikroplastiku z jednej torebki foliowej

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Morskie organizmy potrafią rozdrobnić jedną foliową torebkę na około 1,75 miliona mikroskopijnych fragmentów – dowodzą brytyjscy naukowcy w nowym badaniu.

Biologów morskich z brytyjskiego Uniwersytetu Plymouth ciekawiło, w jakim tempie i stopniu małe organizmy morskie są w stanie ”postrzępić na kawałki” zwykłą foliową torbę na zakupy.

W tym celu badali zmieraczki zwyczajne (Orchestia gammarellus). To niewielkie skorupiaki, a dokładniej przedstawiciele obunogów, osiągające do 1,8 cm długości, które zamieszkują nabrzeża północnej i zachodniej Europy.

Naukowcy obserwowali - zarówno w laboratorium, jak i w terenie - jak zmieraczki drą i rozciągają torebki foliowe, a w ich odchodach i wokół nich stale znajdowali mikroplastik.

Sprawdzano też, czy rodzaj plastiku oraz obecność na nim biofilmu – cienkiej powłoki organicznej przyrastającej wraz z upływem czasu – mają jakiekolwiek znaczenie dla tego procesu.

Okazało się, że tempo połykania kawałków przez skorupiaki nie zmieniało się dla różnych typów plastiku (zwykłego, ulegającego degradacji czy biodegradacji). Obecność biofilmu przyspieszała jednak proces rozdrabniania aż czterokrotnie.

Zdaniem naukowców wyniki badania dowodzą, że przedstawiciele morskiej fauny realnie przyczyniają się do rozprzestrzeniania mikroplastiku w morzach i oceanach. Nie dostaje się on tam jedynie wraz z rzekami lub w wyniku chemicznych i fizycznych procesów rozpadu większych plastikowych elementów, podkreślają.

"Rocznie produkuje się 120 milionów ton jednorazowych przedmiotów plastikowych, takich jak torebki foliowe, i są one jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia plastikiem. Wiadomo już, że stanowią one potencjalne zagrożenie dla życia w oceanach, ale jak pokazuje nasze badanie, wiele gatunków może też przyczyniać się do rozpowszechniania plastiku” – mówi główny autor badania, prof. Richard Thompson.

"To potwierdza, że śmieci w morzu nie są tylko problemem natury estetycznej, ale mają potencjał do wyrządzenia dużo poważniejszej i nieodwracalnej szkody środowisku” – dodaje.

Wcześniejsze badania prowadzone na Uniwersytecie Plymouth dowiodły, że ponad 700 gatunków morskich miało już bezpośredni kontakt z plastikowymi odpadami, a wiele osobników ucierpiało wskutek ich połknięcia lub zaplątania się w nie.

Wyniki badania opublikowano w ”Marine Pollution Bulletin”.(DOI publikacji: https://doi.org/10.1016/j.marpolbul.2017.11.057).

PAP - Nauka w Polsce

dwo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020