Uczelnie i instytucje

Gdynia/ Akademia Morska pretenduje do przekształcenia w Uniwersytet

Akademia Morska, źródło - strona uczelni
Akademia Morska, źródło - strona uczelni

Akademia Morska w Gdyni zwróciła się do ministra gospodarki morskiej i żeglugi z wnioskiem o przekształcenie w Uniwersytet. Nowa nazwa ma podnieść rangę uczelni ale też pozwolić na odróżnianie jej od szkół wyższych mających status akademii wojskowych.

Akademia Morska zdecydowała się wystąpić do resortu gospodarki morskiej, bo w roku akademickim 2016/2017 spełniła wszystkie formalne wymogi konieczne do przekształcenia w Uniwersytet. Do wniosku dołączono podjętą przez senat Akademii uchwałę dotyczącą zmiany nazwy, a także listy poparcia wystosowane przez regionalne i lokalne władze oraz instytucje związane z działalnością morską, stoczniową, naukową i biznesową.

Jak zaznaczyła Agnieszka Czarnecka pełniąca obowiązki rzecznika prasowego Akademii Morskiej, ostateczną decyzję w sprawie zmiany nazwy uczelni podejmie minister właściwy do spraw gospodarki morskiej, czyli minister Marek Gróbarczyk.

Czarnecka podkreśliła, że zmiana nazwy jest "zmianą prestiżową, podnoszącą rangę uczelni w rankingach światowych i europejskich". "Programy nauczania, kierunki, siatki godzin, wykładowcy nie zmienią się" – zaznaczyła dodając, że zmiana nazwy pozwoli na odróżnianie uczelni od szkół, które są akademiami wojskowymi.

Czarnecka przypomniała też, że – zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, miano uniwersytetu przysługuje uczelniom, których wydziały posiadają co najmniej sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym - co najmniej czterech uprawnień w zakresie nauk objętych profilem uczelni.

Wyjaśniła, że wydziały Akademii Morskiej posiadają w tej chwili sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym pięć dotyczących nauk technicznych. "Akademia Morska spełniła wszystkie niezbędne warunki do tego, aby stać się Uniwersytetem" – dodała.

W Akademii Morskiej w Gdyni uczy się ponad 5,5 tysiąca studentów. Nauka prowadzona jest tutaj na czterech wydziałach: elektrycznym, mechanicznym, nawigacyjnym oraz przedsiębiorczości i towaroznawstwa. Oferują one studia na 36 specjalnościach prowadzonych w ramach ośmiu kierunków.

Uczelnia została otwarta – jako Szkoła Morska, w grudniu 1920 r. w Tczewie. W 1930 r. przeniesiono ją do Gdyni, w 1968 r. przekształcono w Wyższą Szkołę Morską, a w 2002 r - w Akademię Morską.

Gdyńska uczelnia jest jedną z trzech, obok Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, szkół wyższych w Polsce wyspecjalizowanych przede wszystkim w edukacji morskiej. (PAP)

autor: Anna Kiscka

aks/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera