Uczelnie i instytucje

Gdynia/ Akademia Morska pretenduje do przekształcenia w Uniwersytet

Akademia Morska, źródło - strona uczelni
Akademia Morska, źródło - strona uczelni

Akademia Morska w Gdyni zwróciła się do ministra gospodarki morskiej i żeglugi z wnioskiem o przekształcenie w Uniwersytet. Nowa nazwa ma podnieść rangę uczelni ale też pozwolić na odróżnianie jej od szkół wyższych mających status akademii wojskowych.

Akademia Morska zdecydowała się wystąpić do resortu gospodarki morskiej, bo w roku akademickim 2016/2017 spełniła wszystkie formalne wymogi konieczne do przekształcenia w Uniwersytet. Do wniosku dołączono podjętą przez senat Akademii uchwałę dotyczącą zmiany nazwy, a także listy poparcia wystosowane przez regionalne i lokalne władze oraz instytucje związane z działalnością morską, stoczniową, naukową i biznesową.

Jak zaznaczyła Agnieszka Czarnecka pełniąca obowiązki rzecznika prasowego Akademii Morskiej, ostateczną decyzję w sprawie zmiany nazwy uczelni podejmie minister właściwy do spraw gospodarki morskiej, czyli minister Marek Gróbarczyk.

Czarnecka podkreśliła, że zmiana nazwy jest "zmianą prestiżową, podnoszącą rangę uczelni w rankingach światowych i europejskich". "Programy nauczania, kierunki, siatki godzin, wykładowcy nie zmienią się" – zaznaczyła dodając, że zmiana nazwy pozwoli na odróżnianie uczelni od szkół, które są akademiami wojskowymi.

Czarnecka przypomniała też, że – zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, miano uniwersytetu przysługuje uczelniom, których wydziały posiadają co najmniej sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym - co najmniej czterech uprawnień w zakresie nauk objętych profilem uczelni.

Wyjaśniła, że wydziały Akademii Morskiej posiadają w tej chwili sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym pięć dotyczących nauk technicznych. "Akademia Morska spełniła wszystkie niezbędne warunki do tego, aby stać się Uniwersytetem" – dodała.

W Akademii Morskiej w Gdyni uczy się ponad 5,5 tysiąca studentów. Nauka prowadzona jest tutaj na czterech wydziałach: elektrycznym, mechanicznym, nawigacyjnym oraz przedsiębiorczości i towaroznawstwa. Oferują one studia na 36 specjalnościach prowadzonych w ramach ośmiu kierunków.

Uczelnia została otwarta – jako Szkoła Morska, w grudniu 1920 r. w Tczewie. W 1930 r. przeniesiono ją do Gdyni, w 1968 r. przekształcono w Wyższą Szkołę Morską, a w 2002 r - w Akademię Morską.

Gdyńska uczelnia jest jedną z trzech, obok Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, szkół wyższych w Polsce wyspecjalizowanych przede wszystkim w edukacji morskiej. (PAP)

autor: Anna Kiscka

aks/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera