Historia i kultura

Rasistowskie napisy na murach w Muzeum Auschwitz

Rasistowskie i antysemickie napisy oraz rysunki znajdują się na ścianach baraków w części obozu kobiecego byłego KL Auschwitz II-Birkenau - podało antyfaszystowskie pismo Nigdy więcej http://free.ngo.pl/nw/ Rzecznik Muzeum z ubolewaniem przyznaje, że przypadki malowania napisów się zdarzają. Napisy są jednak stale usuwane.

SYMBOLE NIENAWIŚCI

Jak podkreśla pismo \"Nigdy więcej\", blisko 60 budynków w części obozu kobiecego byłego KL Birkenau pokrytych jest rasistowskimi i antysemickimi napisami.

\"Symbole nienawiści widoczne są niemal w całym muzeum, a rasistowskie napisy bezczeszczą miejsce Szoah i ludobójstwa\" - głosi pismo w specjalnym komunikacie.

Zdaniem redaktora naczelnego \"Nigdy więcej\" Marcina Kornaka, nikt w Muzeum Auschwitz-Birkenau nie usuwa napisów, choć \"niektóre tkwią na swoich miejscach od kilkudziesięciu lat\".

\"Widzą je setki tysięcy odwiedzających były obóz ludzi. I wywożą ten obraz ze sobą w świat\" - podkreśla Kornak.

Rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau http://www.auschwitz-muzeum.oswiecim.pl/ Jarosław Mensfelt potwierdza z ubolewaniem, \"że zdarzają się przypadki - zarówno w Polsce, jak i za granicą - malowania na ścianach rasistowskich napisów i rysunków\".

\"Z jeszcze większym ubolewaniem stwierdzić należy, że przypadki takie mają miejsce również na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau\" - zwraca uwagę.

POZA KONTROLĄ?

Mensfelt zaznacza, że ze względu na duży obszar muzeum (około 200 ha), a także znajdujące się na nim setki obiektów i ruin \"nie jest możliwe objęcie bezpośrednim i stałym monitoringiem wszystkich miejsc\".

\"Dlatego też oprócz chroniących obiekty i teren wartowników, do rejestrowania podobnych przypadków i informowania odpowiednich służb zobowiązani są wszyscy pracownicy, jak również przewodnicy\" - dodaje.

Rzecznik podkreśla, że napisy pojawiają się ścianach oryginalnych obiektów obozowych. W takiej sytuacji usunąć je mogą jedynie wykwalifikowani pracownicy służb konserwatorskich. Nie wyklucza to jednak i nie zapobiega pojawianiu się nowych aktów wandalizmu.

\"Można mieć nadzieję, że stała akcja usuwania oszczerczych napisów i praca edukacyjna przyniosą na dłuższą metę wymierne rezultaty w postaci zaniknięcia tego zjawiska\" - mówi.

***

Kompleks Auschwitz składał się z trzech części. Auschwitz I powstał w 1940 roku. Dwa lata później powstał KL Auschwitz II-Birkenau, w którym od początku istnienia dokonywano masowych mordów na Żydach. Auschwitz III stanowiły podobozy.

W kompleksie hitlerowcy więzili ponad 1,3 miliona osób. Życie straciło tu ponad 1,1 miliona ludzi - w zdecydowanej większości polskich i europejskich Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców sowieckich. Obóz jest dla Żydów symbolem zagłady.

W 1947 roku na terenie byłego obozu powstało muzeum.

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szafrański

20 grudnia 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera