Kwaśniewski: Polska staje się krajem akademickim

Polska staje się krajem akademickim, ponieważ coraz więcej osób podejmuje studia - zwrócił uwagę prezydent http://www.prezydent.pl Aleksander Kwaśniewski podczas otwarcia nowego budynku Wydziału Mechanicznego http://www.wmech.pwr.wroc.pl/ oraz Wydziału Informatyki i Zarządzania http://www.wiz.pwr.wroc.pl/ Politechniki Wrocławskiej.

\"Mamy już więcej studentów niż Niemcy, a to fakt mało znany\" - podkreślił prezydent.

WARTO MIEĆ MARZENIA

Nowy budynek PWr, wkomponowany w stare wrocławskie kamienice, stał się m.in. wygodną siedzibą dla Laboratorium Szybkiego Prototypowania.

\"Laboratoriów podobnych do naszego jest kilka w Polsce, m.in. w Warszawie, ale laboratorium na Politechnice Wrocławskiej ma największe możliwości technologiczne i może kompleksowo podchodzić do rynkowych wymogów\" - podkreśla szef Laboratorium prof. Edward Chlebus.

Jak uznał podczas uroczystości otwarcia rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Luty, nowy budynek \"jest dowodem na to, że warto mieć marzenia\".

Rektor podkreślił, że władzom i pracownikom uczelni zależy na tym, aby \"Wrocław był silny w silnej Europie\".

PREZYDENT W WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI

Po otwarciu budynku prezydent zwiedził hale maszyn Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji http://www.itma.pwr.wroc.pl/ gdzie oglądał m.in. trójwymiarową drukarkę, która potrafi nie tylko pisać, ale także wyprodukować pudełko i jest swoistym laboratorium rzeczywistości wirtualnej.

Prezydent, w specjalnych okularach, pod okiem naukowca-przewodnika przez jakiś czas próbował poruszać się w wirtualnej rzeczywistości.

***

Nowoczesny budynek politechniki może pomieścić jednocześnie 1300 studentów. Ulokowano tam dziekanaty obu wydziałów, dwie aule i bibliotekę.

Znajduje się tam również 16 laboratoriów naukowych, siedem sal wykładowych, hale maszyn i podziemny parking. Powierzchnia użytkowa gmachu ma ponad 12 tys. m2. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 37 mln zł.

Wcześniej oba wydziały uczelni miały swoją siedzibę w drewnianych budynkach z 1946 roku. Zostały one wyburzone, a na tym miejscu powstał nowy gmach.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Małecka

14 października 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Gran Via, jedna z głównych ulic Madrytu. 28.04.2025 EPA/BORJA SANCHEZ-TRILLO

    Ekspert o przyczynie blackoutu na Płw. Iberyjskim: splot wielu czynników, a później efekt domina

  • Fot. materiały prasowe

    Prawie 200 mln zł w konkursie NCBR i Orlen

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera