Uczelnie i instytucje

Polonia będzie mogła uczyć się języka ojczystego przez internet

Obradująca senacka <strong>Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą jednogłośnie przyjęła wniosek o rozpatrzeniu projektu &quot;Internetowej szkoły języka polskiego&quot;</strong>, złożonego przez fundację Semper Polonia.

"W chwili obecnej około 15 mln Polaków mieszka poza granicami kraju. Bardzo ważne jest, aby dzieci i młodzież wyjeżdżające ze swoimi rodzicami na emigrację miały kontakt z językiem polskim. Jeżeli nie będą uczyły się języka ojczystego, bardzo ciężko będzie im wrócić do Polski" - powiedział przewodniczący komisji Andrzej Person (PO).

Projektowana internetowa szkoła języka polskiego ma służyć głównie osobom pochodzenia polskiego o różnym stopniu znajomości języka polskiego i ma wspierać ich wysiłki w uczeniu się. Założenia do tego projektu pozytywnie zaopiniowali m.in. kierownik Pracowni Badań nad Językiem Polskim Uniwersytetu Śląskiego dr Romuald Cudak i autorka podręczników szkolnych dr Grażyna Czetwertyńska.

"Konsultacje trwają i będą trwały. Projekt musi być dostosowany do standardów nauki przez internet. Ważne jest, aby osoby uczące się mogły uzyskać zaliczenie i świadectwo ukończenia tej szkoły" - tłumaczył wiceprzewodniczący komisji Roman Ludwiczuk (PO).

"Na samo uruchomienie tego projektu potrzebna jest kwota ok. 20 mln zł" - poinformował Ludwiczuk. KKN

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Gran Via, jedna z głównych ulic Madrytu. 28.04.2025 EPA/BORJA SANCHEZ-TRILLO

    Ekspert o przyczynie blackoutu na Płw. Iberyjskim: splot wielu czynników, a później efekt domina

  • Fot. materiały prasowe

    Prawie 200 mln zł w konkursie NCBR i Orlen

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera