Historia i kultura

"Dar Światowida": trafiliśmy na trop Wielkiego Labiryntu

Fundacja Wspierania Badań Archeologicznych "Dar Światowida" z
Warszawy ogłosiła w czwartek, że wspólnie z egipskimi archeologami
wpadła na trop sensacyjnego odkrycia w Egipcie - odnalezienia
starożytnego Wielkiego Labiryntu. Ze strony polskiej w projekcie
nie bierze udziału żaden archeolog.

Badania prowadzono w pobliżu piramidy mułowej w Hawarze (El Fayum). Wyniki tych badań, wykonanych do głębokości około 20 metrów, sugerują, szczególnie po stronie wschodniej i północnej piramidy mułowej, "istnienie podziemnych pomieszczeń, grobowców, tuneli, kanałów" - ogłosili badacze w materiałach przekazanych polskim dziennikarzom. "W dniach 2-5 sierpnia, planowane są odwierty do głębokości 20 metrów, w celu sprawdzenia poziomu wód gruntowych (wewnątrz piramidy mułowej znajduje się woda) i kierunku ich przepływu oraz sprawdzenia składu gruntu wokół piramidy" - zapowiedzieli.

Prezesem Fundacji "Dar Światowida" jest psycholog sportu Andrzej Wójcikiewicz, prowadzący kursy samokontroli umysłu metodą Silvy, zaś wiceprezesem Lucyna Łobos z Wrocławia, która posiada - jak podaje Fundacja - zdolności psychotroniczne ułatwiające prowadzenie badań archeologicznych.

Wyniki przeprowadzonych w Egipcie badań przedstawiciele fundacji zaprezentowali zdumionym dziennikarzom na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie. Uczestniczyli w niej także naukowcy z Egiptu - m.in. reprezentant Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Kairze dr Mohamed Abd El Hady. Kierownikiem prac w Egipcie był dr Reda Abdel Haleem Khaliefa - niegdyś inspektor piramid w Gizie działający z ramienia egipskiej Najwyższej Rady Starożytności.

Ze strony polskiej finansowała je Fundacja "Dar Światowida".

Polskich naukowców reprezentował w tym projekcie tylko geolog dr Adam Szynkiewicz z Instytutu Nauk Geologicznych z Uniwersytetu Wrocławskiego. Żaden z polskich archeologów - jak wyznał sam Wójcikiewicz - nie chciał współpracować z Fundacją "Dar Światowida". Wśród osób, które odmówiły Fundacji, był wicedyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego dr Zbigniew Szafrański.

Dr Szafrański, poproszony w czwartek przez PAP o komentarz w tej sprawie, powiedział, że przedstawiciele Fundacji "Dar Światowida" odwiedzili go i zaprezentowali mu dane dotyczące pomiarów geofizycznych. Archeolog miał jednak poważne wątpliwości co do naukowej jakości tych danych, dlatego odmówił fundacji współpracy.

Jak tłumaczył szef Fundacji "Dar Światowida" na konferencji, Wielki Labirynt to opisany przez Herodota obiekt składający się z 3000 pomieszczeń: 1500 ponad ziemią i 1500 na poziomie podziemnym; został wybudowany w okresie 4608-4243 r. p.n.e., zawiera komnatę, w której "napisami wyryta i opisana jest spuścizna technologiczna pozostawiona przez zaginione cywilizacje, o wiele starsze niż sam Egipt".

Polsko-egipskie poszukiwania labiryntu były prowadzone od marca, za zgodą Najwyższej Rady Starożytności w Egipcie - opowiadał Wójcikiewicz. Przeprowadzono m.in. badania za pomocą tzw. georadaru (Ground Penetrating Radar - GPR).

Fundacja Wspierania Badań Archeologicznych "Dar Światowida", mająca siedzibę w Warszawie, działa od stycznia 2005 r., jej fundatorami są Lidia i Cezary Tousty záDarłowa - poinformowano na konferencji.

Wójcikiewicz przypomniał jednocześnie o "Projekcie Cheops" realizowanym przez twórców fundacji. Celem tego projektu jest doprowadzenie do badań archeologicznych na terenie Egiptu i odkopanie dwóch obiektów: Wielkiego Labiryntu i grobowca faraona Cheopsa. "Projekt Cheops" zyskał specjalną stronę internetową (www.projekt-cheops.com), na której można przeczytać m.in. o wiceprezes fundacji Lucynie Łobos.

"Informacje o lokalizacji obu obiektów są przekazywane przez mieszkankę Wrocławia, panią Lucynę Łobos, od maja 2001 roku. Głównym sposobem przekazu jest hipnotyczna regresja wieku (...). Łucja Szajda, psycholog kliniczny z Wrocławia, przeprowadziła sesję hipnotycznej regresji wieku z Lucyną Łobos. Sesja odbyła się na prośbę Lucyny, u której od dłuższego czasu rozwijały się zdolności uzyskiwania informacji w zmienionym stanie świadomości" - czytamy na stronie internetowej "Projektu Cheops".

"W czasie sesji Lucyna cofnęła się do czasów budowy Wielkiej Piramidy w Egipcie i opisała, jako kapłanka o imieniu Ki żyjąca w tym czasie, w jaki sposób była budowana Piramida oraz kto i w jakim celu ją zbudował. Lucyna podała również dokładną lokalizację grobowca faraona Cheopsa (Chufu), który budował Wielką Piramidę" - podano na stronie. JP

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera