Uczelnie i instytucje

Szczecin/ Otwarto Akademickie Centrum Symulatorów Politechniki Morskiej

Szczecin, 22.05.2026. Otwarcie Akademickiego Centrum Symulatorów na Politechnice Morskiej w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki
Szczecin, 22.05.2026. Otwarcie Akademickiego Centrum Symulatorów na Politechnice Morskiej w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

Politechnika Morska w Szczecinie uroczyście otworzyła w piątek Akademickie Centrum Symulatorów. Dzięki inwestycji studenci będą mogli zdobywać doświadczenie m.in. systemów nawigacyjnych, manewrów statkiem i reagowania w trudnych warunkach. Koszt całej inwestycji to ponad 30 mln zł.

- Otwieramy nową infrastrukturę symulacyjną, która łączy symulatory nawigacyjne i mechaniczne. Mamy tu można powiedzieć "cyfrowy statek". Umożliwi on realizację zadań dydaktycznych i kształcenia zarówno dla nawigatorów, jak i mechaników – powiedział podczas otwarcia rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie prof. Wojciech Ślączka.

- Nowością jest to, że razem - czyli będą mogli realizować misję żeglugową wspólnie, wszyscy, tak jak na prawdziwym statku – dodał.

Szczecin, 22.05.2026. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak (2P), sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka (P) i rektor Politechniki Morskiej prof. Wojciech Ślączka (L) na otwarciu Akademickiego Centrum Symulatorów na Politechnice Morskiej w Szczecinie, 22 bm. (ad) PAP/Marcin Bielecki

Studenci, jeszcze przed wypłynięciem w morze, odbędą szkolenia w symulowanych warunkach nawigacyjnych i morsko-manewrowych na wirtualnym mostku. Przyszli nawigatorzy, mechanicy i mechatronicy zdobędą doświadczenie w obsłudze mostka, systemów nawigacyjnych, manewrów statkiem i reagowania w trudnych warunkach.

Wykonywane przez nich zajęcia będą nagrywane i monitorowane, co umożliwi m.in. korygowanie popełnianych błędów. Symulacje mają być maksymalnie zbliżone do naturalnego środowiska.

- Bez tego typu centrum szkoleniowego nie jest możliwe właściwe kształcenie studentów i nie jest możliwe podwyższanie umiejętności i doskonalenie ich. A na tym nam najbardziej zależy – przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

- Tego typu inwestycje wzmacniają pozycję Politechniki Morskiej w Szczecinie nie tylko na mapie Polskich ośrodków akademickich, ale to jest najnowocześniejsze tego typu centrum w Europie – dodał.

Szczecin, 22.05.2026. Otwarcie Akademickiego Centrum Symulatorów na Politechnice Morskiej w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

Całkowity koszt inwestycji to ponad 30 mln zł, z czego 10 mln zł to prace budowlane, a ponad 20 mln zł to wyposażenie.(PAP)

Nauka w Polsce

misz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Szczecin, 25.06.2026. Nowo otwarta zmodernizowana baza laboratoryjna na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu Politechniki Morskiej w Szczecinie, 25 bm. Inwestycja obejmuje Laboratorium Paliw i Związków Ropopochodnych, Laboratorium Towaroznawstwa oraz Laboratorium Ochrony Środowiska, wyposażone w nowoczesną aparaturę badawczą wykorzystywaną zarówno w procesie dydaktycznym, jak i działalności naukowo-badawczej. Nowe wyposażenie pozwala na wykonywanie specjalistycznych analiz jakości paliw i produktów petrochemicznych. (sko) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Politechnika Morska będzie badać paliwa na najnowocześniejszym sprzęcie

  • Warszawa, 25.06.2026. Od lewej: rektor Akademii Wychowania Fizycznego prof. dr hab. Bartosz Molik, prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej ds. Kształcenia prof. dr hab. inż. Krzysztof Mendrok, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Piotr Jedynak, rektor SGH Piotr Wachowiak, astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski i rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik podczas podpisania listu intencyjnego ws. utworzenia Międzyuczelnianego Centrum Ekosystemu Kosmicznego na konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    W rocznicę misji IGNIS powołano Międzyuczelniane Centrum Ekosystemu Kosmicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera