Instytut Lotnictwa rozpoczął nabór eksperymentów do lotu suborbitalnego

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa ogłosił w środę nabór na koncepcje eksperymentów, które będą prowadzone podczas lotu suborbitalnego. Wnioski mogą składać m.in. firmy sektora kosmicznego, instytucje naukowo-badawcze, koła naukowe i uczelnie. Nabór potrwa do 11 sierpnia.

Jak napisano w komunikacie nadesłanym z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa (ILOT) do PAP, instytut wybierze eksperymenty w ramach zadania „Rozwój technologii wynoszenia oraz demonstracja zdolności wynoszenia na polskich rakietach suborbitalnych”. Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) w konsorcjum z firmą SpaceForest.

Loty suborbitalne stanowią okazję do testowania technologii i prowadzenia badań w warunkach krótkotrwałej mikrograwitacji oraz ekstremalnych warunkach fizycznych panujących w górnych warstwach atmosfery. Umożliwiają również przeprowadzanie badań partii atmosfery niedostępnych dla samolotów, balonów stratosferycznych albo satelitów.

„Zespół Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa posiada zarówno kompetencje do tego, by umieszczać na orbicie własne technologie kosmiczne, jak i doświadczenie w wynoszeniu ładunków suborbitalnych. (…) To kolejny nasz wkład w promocję polskich technologii kosmicznych” – powiedział cytowany w komunikacie dr hab. inż. Cezary Szczepański, p.o. dyrektor ILOT.

Nabór na koncepcje eksperymentów do testowania w warunkach lotu suborbitalnego i ekstremalnych warunkach środowiskowych trwa do 11 sierpnia 2025 do godz. 12.00.

„Projekt kierowany jest do szerokiego grona odbiorców – firm z sektora kosmicznego i technologicznego, instytucji naukowo-badawczych, kół naukowych, uczelni wyższych oraz innych organizacji prowadzących działalność B+R w ramach projektów cywilnych i z zakresu bezpieczeństwa państwa” – zaznaczono w komunikacie.

Kierownik Działu Technologii Rakietowych w ILOT Michał Pakosz stwierdził, że polskie firmy będą miały okazję wziąć udział w nowej na polskim rynku usłudze badawczej, która wykracza poza klasyczne badania prowadzone w laboratoriach.

„Dzięki misji rakiety suborbitalnej polskie technologie np. z zakresu inżynierii materiałowej, medycyny, obronności, ale także eksperymenty biologiczne i chemiczne mają szansę być testowane w warunkach zbliżonych do kosmicznych. Dobra informacja dla zgłaszających jest taka, że aplikując w naborze mogą wyrazić zgodę na zakwalifikowanie eksperymentów także do przyszłych misji realizowanych przez nasz instytut. Działania, które realizujemy zmierzają ku budowie stabilnego ekosystemu testów suborbitalnych” – ocenił Pakosz.

Więcej informacji i formularz zgłoszeń są dostępne na stronie ILOT.(PAP)

abu/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: AI pomoże w uniknięciu strat wody przy awarii wodociągu

  • 06.08.2024. PAP/Marcin Bielecki

    Naukowcy z Poznania opracowali technologię oczyszczania kąpielisk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera