USA/ Nawet czterokrotny wzrost zachorowań na raka wyrostka robaczkowego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wśród tzw. millenialsów oraz pokolenia X w USA aż 3-4-krotnie wzrosła liczba zachorowań na raka wyrostka robaczkowego - alarmuje prof. Andreana Holowatyj z Vanderbilt University, powołując się na najnowsze badania. Coraz więcej osób przed pięćdziesiątką choruje na raka jelita grubego oraz żołądka.

Rak wyrostka robaczkowego jest rzadkim nowotworem złośliwym; w Stanach Zjednoczonych zdarza się u 1-2 osób na 1 mln. Jednak zachorowalność z tego powodu w ostatnich latach rośnie wśród młodszych pokoleń, podobnie jak w przypadku innych nowotworów przewodu pokarmowego, takich jak rak jelita oraz rak żołądka.

Według najnowszych badań opublikowanych przez „Annals of Internal Medicine” zachorowalność na raka wyrostka robaczkowego zwiększyła się w latach 1975-2019. W porównaniu do pokolenia z lat 1941-1949, trzykrotnie częściej chorują z tego powodu osoby urodzone w latach 1976-1984, a z okresu 1981-1989 – nawet czterokrotnie częściej.

„To alarmujący i niepokojący trend” – twierdzi prof. Andreana Holowatyj, która jest główną autorką tych badań. Jej zdaniem wzrost zachorowalności z powodu raka wyrostka robaczkowego, jak też innych nowotworów przewodu pokarmowego, nie jest wynikiem tego, że poprawiła się wykrywalność schorzeń nowotworowych. Związany jest on ze zmianami środowiska, stylu życia oraz odżywiania się, a jednym z głównych powodów jest coraz częściej występująca otyłość.

Rak wyrostka robaczkowego może się objawiać podobnie jak zapalenie wyrostka. Są to najczęściej takie dolegliwości, jak ból brzucha, nudności, wymioty i wzdęcia oraz zmiana rytmu wypróżnień. Z tego powodu zwykle jest on wykrywany przypadkowo, na przykład podczas badania USG jamy brzusznej.

U co drugiego pacjenta choroba już w chwili diagnozy jest rozsiana i występują przerzuty do innych narządów. Leczenie zazwyczaj polega na chirurgicznym usunięciu guza oraz na podawaniu chemioterapii.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

zbw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • , 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

  • Fot. Adobe Stock

    Już noworodki rozpoznają życzliwe gesty

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera