Portugalia/ 300 tys. lat temu pantera śnieżna żyła na Płw. Iberyjskim

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Znaleziona w Portugalii skamielina pantery śnieżnej, gatunku zwanego też irbisem, dowodzi, że to rzadkie dziś zwierzę z Azji Środkowej mogło występować powszechnie na obszarze Półwyspu Iberyjskiego przed 300 tys. laty.

Jak przekazały władze Muzeum Geologicznego w Lizbonie, w którego kolekcji międzynarodowy zespół naukowców natrafił na dobrze zachowaną skamielinę czaszki, a także na fragmenty kości, dotarcie do Europy pantery śnieżnej mogło wiązać się ze zmianą temperatury powietrza w ostatnich fazach epok lodowcowych.

Według autorów badania, w tym paleontologów z uniwersytetów w Lizbonie (UNL) i Barcelonie (UAB), około 500 tys. lat temu na skutek zmian temperatury w Azji Środkowej część populacji pantery śnieżnej skierowała się do Chin, a także do Europy, docierając na Półwysep Iberyjski.

Po identyfikacji skamieliny pantery śnieżnej w zbiorach kolekcji lizbońskiego muzeum badacze analizują też kości innych zwierząt, licząc na znalezienie innych okazów tego typowego dla Himalajów gatunku drapieżnika.

Z dotychczas przeprowadzonych analiz kości pantery śnieżnej wynika, że w Portugalii żyła ona na stosunkowo niskich wysokościach. W związku z tym, jak przypuszczają naukowcy, preferencje siedliskowe tego zwierzęcia zależały bardziej od skalistego i nierównego terenu w zimnych regionach świata niż od dużych wysokości.

Z analiz wynika też, że zwierzę to miało silne kończyny oraz długi ogon, który pomagał w utrzymywaniu równowagi oraz w wykonywaniu dalekich skoków.

Obecnie zespół paleontologów analizuje warunki środowiskowe, w których mógł żyć okaz pantery śnieżnej znaleziony na stanowisku archeologicznym Algar da Manga Larga w Parku Przyrody Serras de Aire e Candeeiros, w środkowo-zachodniej Portugalii.

Naukowcy prowadzą również badania dotyczące neuroanatomii dawnych irbisów, czyli gałęzi anatomii zajmującej się budową obwodowego i odśrodkowego układu nerwowego.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: przewlekły ból można złagodzić, ucząc się regulować negatywne emocje

  • Fot. Adobe Stock

    Ludzie widzieli zaledwie jedną tysięczną procenta dna morskich głębin

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera