Uczelnie i instytucje

Sieć Łukasiewicz zapewni narzędzia do zarządzania gospodarką wodną

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Skuteczniejsze zarządzanie gospodarką wodną i ochroną środowiska w Polsce to cel współpracy Sieci Badawczej Łukasiewicz (SBŁ) i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – poinformowano w komunikacie nadesłanym do PAP.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Centrum Łukasiewicz i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rozpoczęły współpracę. Działania na rzecz transformacji cyfrowej gospodarki wodnej mają być możliwe dzięki wykorzystaniu narzędzi cyfrowych, w tym rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i automatyzacji procesów.

List intencyjny o współpracy podpisali prezes Centrum Łukasiewicz dr Hubert Cichocki, p.o. Dyrektor Łukasiewicz – EMAG dr hab. Jan Kozak i prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie dr Joanna Kopczyńska.

Jak czytamy w komunikacie, współpraca będzie się koncentrować na wypracowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które po wdrożeniu zapewnią poprawę jakości i skuteczniejsze zarządzanie gospodarką wodną w Polsce.

"Jest to szczególnie istotne w obliczu dynamicznych zmian klimatycznych i nowych wyzwań związanych z ochroną środowiska naturalnego" – napisali autorzy dokumentu.

"Zależy nam na poszukiwaniu takich rozwiązań, które umożliwią bardziej efektywne i zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi, w trosce zarówno o środowisko naturalne, jak i potrzeby Polaków. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa dziś wzrost kompetencji cyfrowych i automatyzacja, dlatego chcemy skorzystać z potencjału eksperckiego i technologicznego Sieci Badawczej Łukasiewicz" – powiedziała, cytowana w komunikacie, dr Kopczyńska.

Łukasiewicz – EMAG ma zapewnić PGW Wody Polskie narzędzia do optymalizacji zarządzania infrastrukturą, monitorowania i prognozowania zagrożeń hydrologicznych.

Cytowany w komunikacie szef SBŁ (do której należy Łukasiewicz – EMAG), dr Hubert Cichocki podkreślił, że podjęcie współpracy z Wodami Polskimi nauka "może znacząco wspierać transformację cyfrową podmiotów administracji publicznej i rozwój Przemysłu 4.0. Wspólne działania z PGW Wody Polskie mają także potencjał realizacji ważnych dla kraju celów z obszaru zrównoważonego rozwoju i nowoczesnego zarządzania środowiskiem wodnym".(PAP)

abu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera