Chomikowi europejskiemu grozi wyginięcie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Chomik europejski, jedyny krytycznie zagrożony gatunek ssaka w Polsce, może wyginąć w ciągu najbliższych 25 lat na całym euroazjatyckim obszarze występowania – przestrzegają naukowcy.

Prof. UAM dr hab. Joanna Ziomek z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poinformowała, że obszar występowania chomika europejskiego w Polsce zmniejszył się aż o 75 proc. w stosunku do lat 80 XX wieku.

„Wszelkie badania pokazują, że jeśli nie podejmiemy działań ochronnych dotyczących tego gatunku, to między rokiem 2038 a 2050 wyginie on na całym euroazjatyckim obszarze występowania” – powiedziała.

Wcześniej chomiki ginęły zabijane przez ludzi, bo jest to gatunek, który żyje na polach uprawnych. Obecnie problemem jest dieta na jaką skazane są te zwierzątka.

„Na polach uprawnych są tylko zboża, to powoduje obniżenie potencjału rozrodczego chomików europejskich. Ekosystem powinien być bardziej bogaty. Potrzebne są takie rośliny, z których chomik może brać białko; dzikie rośliny, z których może czerpać witaminy i minerały. Dopiero różnorodna dieta wpływa dobrze na kondycję, co oczywiście wiąże się również z kondycją płciową” – powiedziała naukowczyni.

Prof. Ziomek wyjaśniła, że chomik traktowany jest jako wskaźnik kondycji naszych ekosystemów; jego zanik świadczy o szerszym kryzysie, który dotyka także inne gatunki związane z krajobrazem rolniczym.

"Jest on gatunkiem parasolowym, co oznacza, że ochrona chomika europejskiego i jego siedliska będzie również ochroną innych gatunków, zarówno roślin, jak i zwierząt żyjących w danym środowisku” – podała.

Według naukowców chomikom europejskim można pomóc poprzez edukowanie, mówienie o gatunku i jego sytuacji, ale również pokazywanie, jaka jest jego cenna rola w sieci życia.

Na terenach, gdzie on występuje, na przykład na Wyżynie Lubelskiej postawiono znaki drogowe: Uwaga na chomika. Sprzymierzeńcami chomików europejskich są pasjonaci: naukowcy, organizacje pozarządowe, osoby prywatne zaangażowane w propagowanie wiedzy o zagrożonym gatunku, promowanie go oraz w jego badanie.(PAP)

rpo/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Triasowy żółw z Tajlandii należy do nieznanego dotąd rodzaju; miał krewniaków w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Poznańscy naukowcy sprawdzą wpływ wiatraków na ptaki i nietoperze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera