
Geolodzy na pokładzie statku "Oceanograf" Uniwersytetu Gdańskiego odbyli wyprawę badawczą po południowych rejonach Morza Bałtyckiego. Zebrano materiał z sześciu poligonów badawczych. Część z nich będzie prezentowana pod koniec roku na wystawie w Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie.
Państwowy Instytut Geologiczny - PIB na swojej stronie internetowej zamieścił opis wyprawy badawczej, która odbyła się pod koniec marca br. na pokładzie statku r/v Oceanograf UG. Na pokładzie statku byli m.in. geolodzy, których zadaniem było przebadanie dna południowego rejonu Morza Bałtyckiego.
Podano, że celem ekspedycji było szczegółowe zbadanie charakterystyki geochemicznej i mineralogicznej konkrecji żelazowo-manganowych (Fe-Mn) występujących w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej. Badania te mają istotne znaczenie dla oszacowania potencjalnych zasobów surowców mineralnych Morza Bałtyckiego i uzupełnienia luki badawczej w tym zakresie.
Podczas pięciu dni na morzu zespół zrealizował pełny program badawczy na sześciu wyznaczonych poligonach badawczych, zlokalizowanych m.in. w rejonie rynny słupskiej. W 47 punktach wykonano pobory próbek osadów, wody oraz konkrecji Fe-Mn przy użyciu czerpaka van Veena, próbnika typu "box corer" oraz nowoczesnych dronów podmorskich (ROV).
W sumie pobrano ponad 68 próbek, z czego wiele zawierało unikatowe formy konkrecji o dużych rozmiarach i wyraźnej strukturze. Największe okazy osiągały średnicę do 12 cm.
Instytut na stronie poinformował, że materiał zebrany podczas rejsu zostanie wykorzystany m.in. w pracach naukowych i analizach laboratoryjnych, a wybrane okazy konkrecji będzie można zobaczyć w grudniu br. na wystawie czasowej poświęconej Bałtykowi w Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie.
Rejs odbył się od 23 do 28 marca br. Trasa rejsu wynosiła ponad 310 mil morskich. Podano, że był on okazją do pozyskania cennego materiału badawczego, a także do wymiany doświadczeń między naukowcami różnych specjalizacji oraz przetestowania możliwości nowoczesnego sprzętu badawczego na morzu.
Wyprawa odbyła się na pokładzie specjalistycznej jednostki badawczo-szkoleniowej r/v OCEANOGRAF, której armatorem jest Uniwersytet Gdański. Rejs zrealizowano w ramach umowy o współpracy zawartej między PIG-PIB a UG w 2024 r.(PAP)
pm/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.