USA/ Zakończył się pierwszy komercyjny lot kosmiczny po orbicie polarnej

Misja kapsuły Dragon na statku SpaceX Falcon 9, z Kennedy Space Center w Titusville, Floryda, USA, 14 marca EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH; PAP/EPA.
Misja kapsuły Dragon na statku SpaceX Falcon 9, z Kennedy Space Center w Titusville, Floryda, USA, 14 marca EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH; PAP/EPA.

Na Ziemię powróciła w piątek kapsuła Dragon firmy SpaceX, która odbyła czterodniowy lot kosmiczny z czwórką astronautów - klientów komercyjnych. Była to pierwsza misja po orbicie nad ziemskimi biegunami.

Kapsuła została wyniesiona w poniedziałek przez rakietę Falcon 9 z ośrodka kosmicznego NASA na przylądku Canaveral na Florydzie. Był to trzeci w pełni prywatny lot kosmiczny organizowany przez SpaceX.

Wodowanie odbyło się w Oceanie Spokojnym u wybrzeży Kalifornii. Po bezpiecznym lądowaniu załoga przeprowadziła ostatni eksperyment - opuściła kapsułę bez dodatkowej pomocy medycznej. Test ten ma pomóc badaczom określić zdolność astronautów do wykonywania samodzielnych zadań po krótkich i długich pobytach w kosmosie.

W skład załogi wchodzili chiński inwestor kryptowalutowy z maltańskim paszportem Chun Wang, norweska reżyserka filmowa Jannicke Mikkelsen, niemiecka badaczka Rabea Rogge i australijski podróżnik Eric Philips.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami astronauci mieli przeprowadzić 22 badania naukowe mające na celu "pomoc ludzkości w rozwijaniu długoterminowych badań kosmosu i zrozumieniu zdrowia człowieka w kosmosie". W planach było też wykonanie pierwszych zdjęć rentgenowskich w przestrzeni kosmicznej, przeprowadzenie ćwiczeń w celu utrzymania masy mięśniowej i szkieletowej oraz hodowanie grzybów w warunkach mikrograwitacji. (PAP)

zm/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Moneta kazachska z wizerunkiem Al-Farabiego, Adobe Stock

    Azja Centralna/ W internecie trwa spór o pochodzenie etniczne średniowiecznych uczonych

  • Fot. Adobe Stock

    Marsjański pył mógłby zagrozić astronautom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera