Uczelnie i instytucje

Fabryka Broni „Łucznik” i Sieć Badawcza Łukasiewicz podpisały porozumienie

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Fabryka Broni „Łucznik” i Sieć Badawcza Łukasiewicz (SBŁ) zacieśniły współpracę – poinformowało biuro prasowe przedsiębiorstwa. Podpisane porozumienie pozwoli na wykorzystanie w produkcji broni zaawansowanych rozwiązań z dziedziny automatyzacji, robotyzacji i druku 3D.

„Dzięki współpracy z renomowanymi instytutami badawczymi, Fabryka Broni +Łucznik+ - Radom będzie mogła skorzystać z zaawansowanych rozwiązań w zakresie automatyzacji i robotyzacji procesów produkcji oraz nowoczesnych technologii materiałowych” – czytamy w komunikacie przesłanym w środę PAP.

W opracowywaniu rozwiązań dla „Łucznika” będą brali udział pracownicy kilku jednostek SBŁ, m.in.: Krakowski Instytut Technologiczny, Warszawski Instytut Technologiczny, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP.

„Partnerstwo z Siecią Badawczą Łukasiewicz pozwala nam skutecznie łączyć potencjał badawczy i technologiczny z doświadczeniem produkcyjnym Fabryki Broni. Dzięki temu możemy jeszcze efektywniej rozwijać innowacyjne rozwiązania dla polskiego przemysłu obronnego, wzmacniając tym samym naszą pozycję na rynku. Jednocześnie coraz szersza obecność naszych produktów na rynkach zagranicznych sprawia, że ta współpraca przyczyni się również do wzrostu ich wartości w oczach odbiorców międzynarodowych” – powiedział cytowany w komunikacie Jakub Czułba, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik”.

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. to producent i dostawca broni na rynki krajowe i zagraniczne, główny producent broni dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz na rynek cywilny i eksport. „Łucznik” jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), jednego z największych koncernów zbrojeniowych w Europie. W tym roku radomska firma świętuje 100-lecie działalności.

Do Sieci Badawczej Łukasiewicz, założonej w 2019 r., należą 22 instytuty badawcze zlokalizowane w 12 miastach Polski. Jednostką koordynującą pracę instytutów jest Centrum Łukasiewicz. Powołanie SBŁ stanowiło element Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020, tzw. "Planu Morawieckiego" – planu gospodarczego przygotowanego w 2016 r. pod kierownictwem Mateusza Morawieckiego, ówczesnego wicepremiera.(PAP)

Nauka w Polsce

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chemia to nie wszystko, połączenie narzędzi analitycznych z algorytmami umożliwiło skuteczniejszą detekcję potasu nawet w skomplikowanych próbkach zawierających wiele związków chemicznych. A wszystko w niewielkim układzie wielkości strzykawki. Fot. Grzegorz Krzyżewski.

    Prostszy pomiar poziomu potasu dzięki polskim czujnikom

  • Fot. Adobe Stock

    Poznańscy naukowcy współtworzą robota inwentaryzującego las

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera