![Źródło: mat. prasowe PAN](/sites/default/files/styles/strona_glowna_slider_750x420/public/202502/50846926_50846911.jpg.webp?itok=33Hp-jFt)
Smartfon, ogród, taras czy balkon i dostęp do wody. Tyle wystarczy, aby zaangażować się w globalny Eksperyment Nauki Obywatelskiej i poprzez wspólną uprawę różnych odmian fasoli zwykłej wnieść wkład w badania nad zachowaniem agrobioróżnorodności – informuje PAN.
Rejestracja trwa do końca lutego.
Eksperyment Nauki Obywatelskiej jest częścią europejskiego projektu badawczego INCREASE, w którym dotychczas wzięło udział ponad 20 tys. osób z całej Europy. Celem projektu jest podniesienie wartości różnorodności biologicznej w rolnictwie oraz promowanie spożycia i uprawy roślin strączkowych w Europie.
Do udziału w kolejnej edycji zaprasza Polska Akademia Nauk. „Zaproszenie kierujemy do każdej osoby, która chce przyczynić się do rozwoju nauki i przetestowania innowacyjnego podejścia do ochrony nasion, ich rozmnażania i dzielenia się z innymi w celu ochrony różnorodności biologicznej w rolnictwie” – czytamy na stronie PAN.
Aby wziąć udział w projekcie wystarczy mieć smartfon, pobrać bezpłatną aplikację „INCREASE CSA” (dostępną w różnych językach, w tym polskim) i zarejestrować się - do 28 lutego.
Następnie każdy z uczestników otrzyma nasiona 6 różnych starych odmian fasoli (Phaseolus vulgaris). Uprawa i pielęgnacja mogą się odbywać na polu, w ogrodzie, ale też na tarasie lub balkonie. Zaangażowani w badania mają dokumentować rozwój roślin poprzez przesyłanie zdjęć i obserwacji cech fenotypowych (cech rozwoju) za pośrednictwem aplikacji.
Dzięki temu zespół badawczy będzie mógł oceniać cechy różnorodnych odmian fasoli i na tej podstawie podejmować działania na rzecz zwiększania agrobioróżnorodności.
W poprzednich edycjach Eksperymentu Nauki Obywatelskiej, w ciągu ostatnich czterech sezonów wegetacyjnych, uczestnicy uprawiali wiele różnych odmian fasoli i zebrali „bezcenne” spostrzeżenia naukowe na temat swoich odmian fasoli – podaje PAN.
Eksperyment opiera się na zasadach Komisji Europejskiej: „otwarta nauka, otwarte innowacje i otwartość na świat”, a projekt INCREASE wykorzystuje technologie cyfrowe, aby nauka i innowacje miały bardziej inkluzywny charakter, oparty na globalnej współpracy.
Ponadto, jak czytamy, za wysiłki na rzecz wspierania różnorodności biologicznej w rolnictwie poprzez zapraszanie społeczeństwa do aktywnej obserwacji i ochrony różnorodnych odmian fasoli, Eksperyment Nauki Obywatelskiej został wyróżniony Nagrodą Unii Europejskiej w dziedzinie nauki obywatelskiej.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie projektu: https://www.pulsesincrease.eu/pl/experiment.
Nauka w Polsce
akp/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.