![Fot. Adobe Stock](/sites/default/files/styles/strona_glowna_slider_750x420/public/202502/AdobeStock_1220990236.jpeg.webp?itok=VfU2OlzX)
Co najmniej 100 par bielików przygotowuje się do rozpoczęcia lęgów na terenie woj. lubuskiego. To największy drapieżnik wśród ptaków szponiastych gniazdujących w naszym kraju - poinformował PAP Regionalny Konserwator Przyrody w Gorzowie Wielkopolskim Michał Bielewicz.
„Tegoroczna łagodna zima w lubuskim sprawiła, że toki bielików ruszyły już pełną parą. Toki to wstęp do najważniejszego w roku okresu dla wszystkich ptaków, czyli lęgów” - powiedział Bielewicz.
Bieliki już remontują swe gniazda lub budują nowe oraz wykonują wspólnie loty tokowe wzmacniające więzi pomiędzy ptakami w parze. Wszytko po to, by na przełomie lutego i marca złożyć pierwsze jaja. Bieliki to jedne z ptaków najszybciej przystępujących w naszym kraju do lęgów.
Długi okres inkubacji jaj i wychowywania piskląt trwający aż do końca sierpnia powoduje, że bieliki muszą się śpieszyć z rozpoczęciem sezonu lęgowego, a samo odchowanie piskląt jest dużym wyzwaniem dla ich rodziców.
Gniazdo bielika może ważyć nawet tonę, mieć 4 m wysokości i 2,5 m średnicy. Na jego lokalizację ptaki wybierają potężne drzewa, najczęściej w wieku powyżej 120 lat, które gwarantują stabilne utrzymanie imponującej konstrukcji gniazdowej. Nie tylko gniazda bielików są duże, również ich rewiry lęgowe mogą obejmować nawet do 300 km kwadratowych.
Jak wynika z danych ornitologów, w woj. lubuskim gniazduje ponad 100 par tych ptaków - pięciokrotnie więcej niż jeszcze w latach 80. minionego wieku. W regionie bieliki i ich siedliska są pod stałą opieką przyrodników z RDOŚ w Gorzowie Wlkp., lubuskich leśników oraz ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów.
"Na początku ub. stulecia ten ptak był na krawędzi wymarcia, ale zdolność do adaptacji w zmieniającym się środowisku, połączona z wieloletnią ochroną gatunku doprowadziła do tego, że populacja w Polsce osiągnęła liczebność ponad 1,5 tysiąca par lęgowych, będąc obecnie trzecią co do wielkości w Europie" – zaznaczył Bielewicz.
Dodał, że bielik oraz jego siedliska nadal wymagają ochrony i taką są otaczane w woj. lubuskim, m.in. poprzez tworzenie kolejnych stref ochronnych w miejscach ich gniazdowania. Te działania przynoszą efekt, gdyż w 2014 takich stref było 78, a w 2024 już 124.
Bielik ma istotne znaczenie ekologiczne. Polując na chore lub osłabione zwierzęta pełni funkcje sanitarne w środowisku, zapewniając utrzymanie na wysokim poziomie zdrowotności populacji gatunków, które znajdują się w jego menu. Podobnie jak rybołów, jest również ważnym gatunkiem wskaźnikowym stanu jakości środowiska.
Na Ziemi Lubuskiej te piękne i majestatyczne ptaki można najczęściej spotkać w dolinach dużych rzek: Odry, Warty czy Noteci, a także w pobliżu kompleksów stawów rybnych i jezior, gdzie polują na ptactwo wodne i ryby.
Samice bielika ważą nawet do 6 kg, a rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do 2,5 m. Samce są tylko nieznacznie mniejsze. Dorosłe, mające ponad pięć lat ptaki, są ciemnobrązowe, mają jasnopłowe szyje i głowy oraz śnieżnobiałe ogony i intensywnie żółte dzioby. Mogą dożyć nawet 30 lat. W pary łączą się na całe życie, a jedynie po śmierci partnera szukają innego.
W Polsce bielik jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, która wymaga także wdrożenia specjalnych stref ochrony ostoi tego ptaka. Na poziomie europejskim gatunek podlega ochronie w ramach tzw. Dyrektywy Ptasiej oraz licznych konwencji międzynarodowych.(PAP)
mmd/ drag/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.