Pterozaur został pogryziony przez krokodyla

Skamieniałe kości wykorzystane w badaniu, m.in. ze śladami zęba. (Government of Alberta and the Author(s), 2025. Published by Cambridge University Press on behalf of Paleontological Society)
Skamieniałe kości wykorzystane w badaniu, m.in. ze śladami zęba. (Government of Alberta and the Author(s), 2025. Published by Cambridge University Press on behalf of Paleontological Society)

Rzadka skamieniałość jest świadectwem, że 76 mln lat temu pterozaur został pogryziony przez krokodyla – informują naukowcy na łamach „Journal of Paleontology”.

Krąg szyjny należący do pterozaura, który odkryto w prowincji Alberta w Kanadzie, nosi ślady krokodylich zębów. Skamieniałość datowano na 76 mln lat (okres kredowy).

Na kręgu szyjnym dopatrzeć się można niewielkiego, mierzącego cztery mm, śladu po zębie krokodyla.

„Kości pterozaurów są bardzo delikatne. Znalezienie skamieniałości, na których ponadto widać wyraźne ugryzienia jest tym bardziej wyjątkowe. W tym wypadku dochodzi jeszcze fakt, że mamy do czynienie z młodym osobnikiem” – opisuje główny autor artykułu, Caleb Brown z Royal Tyrrell Museum of Palaeontology (Kanada).

Krąg szyjny należał do zwierzęcia o nazwie Cryodrakon boreas. Rozpiętość jego skrzydeł szacuje się na dwa metry. Dorosłe osobniki tego gatunku osiągały wysokość żyrafy, a rozpiętość skrzydeł ok. 10 m.

Naukowcy analizowali znalezisko, posługując się mikrotomografią komputerową. Dzięki temu upewnili się, że ślady na kości nie są wynikiem uszkodzenia podczas fosylizacji lub wykopalisk, ale faktycznie skutkiem ugryzienia.

Jak precyzują badacze, nie da się rozstrzygnąć, czy pterozaur był żywy czy martwy w momencie ugryzienia. Nie jest jednak wykluczone, że krokodyle czasami polowały na młode pterozaury. (PAP)

krx/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Galaktyka M31 w Andromedzie. Obraz stanowi połączenie danych z różnych długości fali z przypisanym im dla wizualizacji barwami. Źródło: NASA, Marcel Drechsler, Xavier Strottner, Yann Sainty & J. Sahner, T. Kottary, przetwarzanie obrazu: L. Frattare, K. Arcand, J. Major.

    NASA pokazała zdjęcie galaktyki w Andromedzie w nietypowym ujęciu

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: woda wcale nie jest najlepszym płynem nawadniającym, lepsze jest np. mleko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera