MRiRW: współpraca resortu rolnictwa z Politechniką Warszawską ws. biopaliw

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Minister Czesław Siekierski podpisał porozumienie z dziekanem Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, prof. Piotrem Przybyłowiczem, dotyczące współpracy na rzecz promowania badań i innowacji w zakresie produkcji i wykorzystania paliw odnawialnych - poinformowało w środę ministerstwo.

W spotkaniu uczestniczył również dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk.

"Przetwarzanie nadmiaru zbóż na energię jest rozwiązaniem korzystnym dla rolników i konsumentów. Przyczynia się także do zapewniania bezpieczeństwa energetycznego oraz służy poprawie stanu środowiska" – powiedział cytowany w komunikacie resortu minister Siekierski.

Poinformował, że resort rolnictwa zwrócił się do Politechniki Warszawskiej z propozycją współpracy, gdyż chciał, by nadprodukcja rolnicza była przetwarzana na odnawialne źródła energii (OZE). Wykorzystanie tych nadwyżek będzie służyć ograniczeniu emisyjności, poprawie stanu środowiska i klimatu. W prace te - w założeniu resortu - powinny włączyc się organizacje i stowarzyszenia rolników.

Zakres współpracy pomiędzy MRiRW a Wydziałem SiMR PW w ramach porozumienia obejmuje m.in.: realizację projektów naukowo-badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych; promowanie wytwarzania i wykorzystania paliw odnawialnych w rolnictwie.

W szczególności brane jest pod uwagę zagadnienie zasilania silników spalinowych bioetanolem (alkoholem etylowym wytwarzanym z biomasy). Rozważane są dwie ścieżki: zasilanie silników o zapłonie iskrowym czystym etanolem; znaczne zwiększenie udziału etanolu jako dodatku do powszechnie stosowanych paliw konwencjonalnych – benzyny, ewentualnie oleju napędowego.

Wspólną inicjatywę MRiRW oraz SiMR zainauguruje projekt mający na celu opracowanie „demonstratora technologii” w postaci agregatu prądotwórczego zasilanego czystym bioetanolem. Będzie to proste urządzenie bazujące na dostępnych na rynku konstrukcjach z benzynowym silnikiem spalinowym, które zostanie przystosowane do właściwości nowego paliwa. Zadaniem zespołu ekspertów z SiMR będzie pokazanie, że adaptacja istniejących silników do zasilania bioetanolem w warunkach polskich nie musi być skomplikowana i wiązać się z dużymi kosztami - poinformował resort.

Odpowiednie urządzenie stanowiące bazę demonstratora zostało zakupione przez MRiRW i przekazanie SiMR. Paliwo do testów dostarczyła Krajowa Izba Biopaliw. SiMR zapewni techniczne środki realizacji projektu oraz – przede wszystkim – doświadczoną kadrę naukową i techniczną. Pierwszych efektów prac zespołu można spodziewać się w przyszłym roku.

W dalszej perspektywie planuje się uruchomienie kolejnych wspólnych projektów, które zbudowałyby podstawę dla inicjatywy rozpowszechnienia na polskim rynku biopaliw, zwłaszcza bioetanolu. (PAP)

awy/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera