Katowice/ Śląskie uczelnie podpisały deklarację dalszego kontynuowania idei "Miasta Nauki"

Rzeźbiarz Rafał Stawowy przy swojej lodowej rzeźbie w Katowicach. To właśnie "Tygodniem zimna" rozpoczęły się obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. (ad) PAP/Zbigniew Meissner
Rzeźbiarz Rafał Stawowy przy swojej lodowej rzeźbie w Katowicach. To właśnie "Tygodniem zimna" rozpoczęły się obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. (ad) PAP/Zbigniew Meissner

Rektorzy siedmiu śląskich uczelni wyższych podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach podpisali w sobotę deklarację o dalszej współpracy z władzami i mieszkańcami. Wydarzenie było jednocześnie podsumowaniem roku, w którym miasto pełniło rolę Europejskiego Miasta Nauki.

Pierwszego dnia 8. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach, który trwa od 7 do 9 grudnia, odbyło się symboliczne zwieńczenie roku, w którym Katowice nosiły tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Jednocześnie przedstawiciele siedmiu uczelni wyższych w województwie śląskim podpisały deklarację o kontynuowaniu współpracy w ramach Konsorcjum Akademickiego Katowice–Miasto Nauki.

"Należy dążyć do tego, aby każdy miał szansę czerpać korzyści z obecności uczelni publicznych w regionie. Dlatego będziemy kontynuować współpracę na rzecz rozwoju dziedzictwa miasta nauki, w tym zwłaszcza w zakresie umacniania dialogu społecznego poprzez naukę, wspólnych badań naukowych, kształcenia studentek i studentów oraz poprawy warunków życia i kształcenia w regionie przez umacnianie związków uczelni z ich otoczeniem społecznym, gospodarczym i samorządowym" - podkreślił podczas uroczystości rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek.

Deklaracja podpisana przez rektorów uczelni, Miasto Katowice oraz przedstawicieli Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i województwa śląskiego stanowi fundament dalszej współpracy na rzecz rozwoju dziedzictwa "Miasta Nauki".

Rektorzy uczelni zgodzili się, że nauka, sztuka i edukacja są "dobrem wspólnym wszystkich mieszkańców regionu" i powinny stanowić podstawę rozwoju społeczno-gospodarczego regionu.

"Nauka i edukacja budują odporność regionu i państwa, a także stanowią o ich przyszłości przygotowując instytucje i obywateli na dokonujące się zmiany demograficzne, kulturowe, technologiczne, energetyczne i klimatyczne" – stwierdzili obecni na konferencji.

Wskazali na konieczność podjęcia działań związanych z ochroną zdrowia mieszkańców oraz poprawą stanu środowiska naturalnego, z uwagi na historyczną eksploatację przemysłową regionu. Według rektorów to uczelnie publiczne powinny odegrać kluczową rolę we wdrażaniu rozwiązań systemowych, umożliwiających diagnozę i naprawę istniejących problemów środowiskowych i społecznych.

Podczas ceremonii podkreślono, że Śląsk ma szansę na rozwój dzięki współpracy różnych środowisk naukowych, instytucji samorządowych i mieszkańców.

"Troską środowiska naukowego będzie dołożenie starań, by wspólnie z obywatelami i władzami miast i regionów znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie dla pojawiających się problemów. To nowa +Agora+, gdzie z pomocą swoich uczelni wolni obywatele pytają, dyskutują, stawiają hipotezy, eksperymentują, zaspakajając w ten sposób naturalną ciekawość poznania i pragnienia prawdy" – podsumowała rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. Celina Olszak.

Festiwal jest także zachętą do włączenia się w innowacyjne działania oraz złożenia własnego poparcia dla idei "Miasta Nauki" za pomocą nowoczesnych technologii. Uczestnicy mogli złożyć wirtualne podpisy, aby wyrazić swoje poparcie dla idei kontynuacji współpracy naukowej i edukacyjnej.

Jak podkreślają uczelnie, podpisanie deklaracji oraz podsumowanie roku Europejskiego Miasta Nauki to ważny krok dla przyszłości Katowic i całego regionu. Śląski Festiwal Nauki jest symbolem dynamicznej współpracy między nauką, edukacją, sztuką oraz lokalną społecznością.

Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła pod koniec 2021 r. W grudniu tego samego roku została podpisana umowa Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, której sygnatariuszami są: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach jako lider Konsorcjum i Miasto Katowice – strategiczny partner Konsorcjum.(PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Koji Murata, twórca drewnianego satelity, z wykładem na seminarium CBK PAN

  • fot. materiały prasowe

    Pokaz "2001: Odysei kosmicznej" z komentarzem naukowym - we wtorek w Krakowie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera