ESA poszukuje lekarza na antarktyczną stację

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Europejska Agencja Kosmiczna szuka lekarza, którego wyśle na wielomiesięczną misję na antarktycznej stacji Concordia, do prowadzenia badań medycznych. Kandydaci muszą się liczyć z wieloma wyzwaniami, m.in. trwającą dziewięć mięsięcy zimą, potężnymi mrozami i izolacją.

Od 2001 roku ESA współpracuje z Francuskim Instytutem Polarnym (Institut Paul Emile Victor, IPEV) oraz Włoskim Programem Antarktycznym (Programma Nazionale di Ricerche in Antartide, PNRA), prowadząc badania biomedyczne na antarktycznej stacji badawczej "Concordia".

Teraz Europejska Agencja Kosmiczna razem z IPEV i PNRA poszukuje lekarza, który dołączy do następnej załogi Concordii.

Wyjazd na Antarktydę planowany jest na okres październik/listopad 2025 r. Pobyt na stacji trwa 12-13 miesięcy, a cały kontrakt 18 miesięcy.

Prace na Concordii mają niemały związek z najambitniejszymi przyszłymi misjami kosmicznymi – eksploracją przez ludzi Księżyca, a kiedyś – Marsa. Stacja ta stanowi bowiem doskonałe pole treningowe dla tych misji: odtwarza wiele warunków, które mogą panować w bazie księżycowej czy marsjańskiej.

Oznacza to jednocześnie, że mieszkańcy Concordii muszą mierzyć się z licznymi wyzwaniami. Na przykład z tym, że na wysokości 3200 m (odpowiednik 4 tys. metrów na równiku) panuje zmniejszone ciśnienie. Także stężenie tlenu jest niższe niż w normalnych warunkach.

Okres od połowy lutego do połowy listopada uznawany jest za zimę, podczas gdy okres letni trwa przez niewielką, pozostałą część roku. Dostęp do stacji możliwy jest tylko w czasie antarktycznego lata. Średnia temperatura roczna wynosi tam minus 51 st. C (z wartością średnią minus 30 stopni latem i minus 60 - zimą; najniższa zmierzona temperatura na Antarktydzie wyniosła ostatnio minus 97,7 st. C).

Do tego trzeba doliczyć przedłużoną izolację, trwającą 12-13 miesięcy, wrogie środowisko, ograniczone możliwości poruszania się poza stacją czy dostęp do ograniczonych zasobów.

Zadania będą różnorodne. ESA wymienia głównie prowadzenie licznych eksperymentów z zakresu medycyny, fizjologii, psychologii czy mikrobiologii, ale także np. analizę jakości wody i dbanie o stację razem z innymi członkami załogi.

Agencja chciałaby także, aby kandydat zgodził się samemu zostać obiektem biomedycznych eksperymentów. Udział w nich jest jednak całkowicie dowolny i może zostać przerwany w dowolnym momencie bez żadnych konsekwencji.

Wyprawę poprzedzi oczywiście odpowiedni trening.

Równie liczne są wymagania stawiane kandydatom. Naturalnie konieczny jest tytuł lekarza medycyny oraz doświadczenie zawodowe. Wymagane jest także duże zainteresowanie badaniami medycznymi i psychospołecznymi, doświadczenie laboratoryjne/badawcze. Bardzo dobra znajomość języka angielskiego jest niezbędna. Mile widziana znajomość języka francuskiego lub włoskiego.

Niezbędny jest też m. in. doskonały stan zdrowia czy zdolność do życia w małej społeczności, w warunkach izolacji. Kandydaci muszą być obywatelami lub rezydować w którymś z krajów członkowskich lub stowarzyszonych z ESA.

Termin składania zgłoszeń mija 31 stycznia 2025 roku. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda BepiColombo po raz 6. minęła Merkurego

  • Fot. Adobe Stock

    Pamięć jak sito: fałszywe wspomnienia nie tak łatwo wszczepić

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera