Podlaskie/ UwB udostępnia online dane o wodzie w czterech rzekach w regionie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Jaki jest w danym momencie poziom tlenu i temperatury w czterech rzekach w Podlaskiem można na bieżąco sprawdzać online dzięki stronie internetowej, którą uruchomił Uniwersytet w Białymstoku. Wiedza ma pomagać centrom zarządzania kryzysowego, wędkarzom czy odpoczywającym nad wodą.

Strona www.uwb.edu.pl powstała w ramach projektu "Akademia wody i utworzenie Laboratorium edukacyjnego +AQUA+", który realizuje Katedra Ekologii Wód na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB).

Uczelnia poinformowała we wtorek w komunikacie, że to pierwsze miejsce, gdzie dane dotyczące wody w podlaskich rzekach są udostępniane publicznie online.

"Podobny zakres pomiarowy ma jedynie państwowy system, zainstalowany po powodzi na Odrze. Dostęp do aktualnych danych to jedna z dróg upowszechniania wiedzy o wodzie, która jest głównym celem naszego projektu. Pełniejsze poznanie i zrozumienie zachodzących tam procesów i zjawisk jest kluczem do zmiany postaw społeczeństwa w stosunku do wody. Jest jej coraz mniej, stale zmniejsza się jej dostępność i w coraz większym stopniu trzeba podejmować działania na rzecz jej ochrony" - poinformował w przesłanym przez uczelnię komunikacie kierownik projektu, szef Katedry Ekologii Wód na Wydziale Biologii UwB prof. Andrzej Górniak.

Biolodzy udostępniają zainteresowanym dane pomiarowe o jakości wody zbierane na rzekach: Biała, Supraśl, Nurzec oraz Biebrza. Woda w Nurcu jest badana w Boćkach, w rzece Supraśl w Supraślu, w rzece Białej w Zawadach, a w Biebrzy w Dolistowie Starym. Jak wyjaśniła w komunikacie uczelnia, dane są zbierane dzięki czujnikom tlenu, które zamontowano do już istniejącej infrastruktury pomiarowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zbierana i udostępniona w ten sposób online wiedza może być wykorzystywana przez np. centra zarządzania kryzysowego, może być ważna dla wędkarzy czy w sezonie letnim dla osób odpoczywających nad wodą. Ma też służyć szerokiej edukacji, ale też być cennym źródłem wiedzy dla hydrobiologów, którzy zajmują się zmianami zachodzącymi w rzekach, oceną ich stanu.

"Zasoby rozpuszczonego tlenu w wodach rzekach różnią się pomiędzy rzekami, ale także zmieniają się w ciągu dnia. W podlaskich rzekach wysycenie wody tlenem najczęściej mieści się w zakresie 60-90 proc. Gdy wartości spadają poniżej 50 proc., pojawia się niedotlenienie" - podaje w komunikacie UwB. Dodano, że takie zjawisko to przyducha, której skutkiem są np. obserwowane śnięte ryby.

Projekt, w ramach którego powstała strona internetowa jest finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. W jego ramach są także organizowane warsztaty edukacyjne. Uczelnia zapowiada również wydanie monografii pt. "Wody województwa podlaskiego".(PAP)

kow/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

  • Fot. materiały prasowe WAT

    Beton z nowatorskim zbrojeniem może wzmocnić schrony

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera