Uczelnie i instytucje

"DGP": Obcokrajowców nie może być więcej niż polskich studentów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Cudzoziemcy kształcący się na studiach w danym roku akademickim w tej samej szkole wyższej nie mogą stanowić więcej niż połowę wszystkich studiujących - wynika z projektu przepisów opisanych we wtorkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Rząd chce limitować liczbę cudzoziemskich studentów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zgodziło się wpisać do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym przepisy zaproponowane przez Dariusza Wieczorka, ministra nauki - podał "DGP".

Gazeta zaznaczyła, że zmiany to pokłosie afery wizowej. "Wszystkie uczelnie zawodowe będą miały obowiązek uzyskania zatwierdzenia przez MSWiA na potrzeby przyjmowania cudzoziemców w celu podjęcia lub kontynuacji studiów. Jak uzasadnia resort nauki, to dlatego, że więcej skreśleń cudzoziemców z listy studentów po pierwszym roku studiów występuje w uczelniach zawodowych niż w akademickich" - podał "DGP".

Przepis zwalniający z procedury zatwierdzenia publiczne uczelnie zawodowe zostanie uchylony. "Ponadto zgodnie z zaproponowanymi zmianami uczelnie, w których liczba obcokrajowców będzie większa niż 50 proc. ogólnej liczby studentów, nie będą mogły prowadzić przyjęć cudzoziemców na studia do czasu, gdy te proporcje się zmienią" - napisano w tekście "DGP".

W roku akademickim 2023/2024 studentów będących cudzoziemcami w 13 uczelniach było więcej niż tych będących obywatelami polskimi.

Zgodnie z zaproponowanymi zmianami rektorzy będą na bieżąco wpisywać do Systemu POL-on dane dotyczące cudzoziemców. Wprowadzą do niego m.in. informację o dacie wpisania na listę studentów lub listę doktorantów, dacie złożenia ślubowania oraz dacie skreślenia z listy. Poza tym organ, który wydał wizę studencką, ma zawiadamiać o tym pisemnie rektora uczelni - poinformował "DGP". (PAP)

akar/ jpn/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 02.03.2017. Konferencja "Współczesne tendencje rozwojowe teorii i filozofii prawa". PAP/Leszek Szymański

    NSA: premier nie musi udzielać informacji, ile osób ze spółek SP uzyskało dyplom MBA w Collegium Humanum

  • Fot. Adobe Stock

    Polska prezydencja w UE: dyplomy europejskie na horyzoncie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera