WHO: Gruźlica najczęstszą przyczyną śmierci z powodu choroby zakaźnej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

U ponad 8,2 mln ludzi na całym świecie zdiagnozowano w 2023 roku gruźlicę, a 1,25 mln osób zmarło z jej powodu. To gruźlica najczęstszą przyczyną śmierci z powodu chorób zakaźnych – podała we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Dane z 2023 roku świadczą o najwyższej liczbie zachorowań na gruźlicę od 1995 roku, kiedy to WHO rozpoczęło globalny monitoring.

Według opublikowanego we wtorek raportu liczba chorych na gruźlicę wzrosła o ponad 700 tys. w porównaniu z 2022 roku. Jest ona główną przyczyną zgonów z powodu chorób zakaźnych, wyprzedzając Covid-19.

WHO szacuje, że całkowita liczba chorych, w tym tych, którzy nie zostali odnotowani przez system opieki zdrowotnej, to ok. 10,8 mln.

Najwięcej zakażeń wykryto w Indiach (26 proc.), Indonezji (10 proc.), Chinach (6,8 proc.), Filipinach (6,8 proc.) oraz Pakistanie (6,3 proc.). Łącznie tych pięć państw odpowiada za 56 proc. zachorowań na całym świecie. Ponad połowa osób, u których rozwinęła się gruźlica, to mężczyźni (55 proc,), 33 proc. to kobiety, a 12 proc. – dzieci i młodzież.

Zdaniem ekspertów z WHO znaczna liczba nowych przypadków gruźlicy jest spowodowana przez pięć głównych czynników ryzyka: niedożywienie, zakażenie wirusem HIV, palenie papierosów szczególnie wśród mężczyzn, cukrzycę oraz alkoholizm.(PAP)

mzb/ fit/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera