Przy PAN powstał komitet ekspertów od spraw powodzi

Prof. Paweł Rowiński z Instytutu Geofizyki PAN. Fot. materiały prasowe
Prof. Paweł Rowiński z Instytutu Geofizyki PAN. Fot. materiały prasowe

Jakie są w Polsce zagrożenia powodziowe i jak im zapobiegać, a także jak zagwarantować Polsce bezpieczeństwo wodne? Takimi problemami będą się zajmować eksperci z Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej powołanego właśnie przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Jak podała PAN w przesłanym w środę komunikacie, przewodniczącym Komitetu będzie hydrolog prof. Paweł Rowiński z Instytutu Geofizyki PAN.

W składzie komitetu znalazło się 34 ekspertów z różnych dziedzin nauki, m.in. inżynierii środowiska, meteorologii i gospodarki wodnej, geofizyki, budownictwa wodnego, oceanologii i pożarnictwa.

Jednym z celów postawionym przed nowym gremium jest wsparcie eksperckie dla decydentów w kwestiach związanych z zapobieganiem zagrożeniom powodziowym oraz przezwyciężaniu skutków tego typu zdarzeń.

Celem powołania organu jest przede wszystkim wypracowanie spójnego, interdyscyplinarnego programu badawczego ukierunkowanego na bezpieczeństwo wodne Polski. Do zadań powołanego komitetu należeć będzie m.in. diagnoza zagrożeń powodziowych i propozycje skutecznych rozwiązań umożliwiających przyjazną ludziom i przyrodzie ochronę zlewni rzek przed klęskami powodziowymi. Ponadto eksperci komitetu zaangażowani będą w zwiększenie znaczenia nauk o wodzie, zarówno w Polsce, jak i we współpracy międzynarodowej.

"Ostatnie wydarzenia na południu Polski jasno pokazały nam, że powodzie, ich przewidywanie, a także minimalizowanie ich skutków oraz wyciąganie systemowych wniosków z tego typu zdarzeń jest sprawą najwyższej wagi. Zainicjowany właśnie Komitet Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej PAN, kwestię zagrożeń o charakterze klęsk żywiołowych, stawia sobie na pierwszym miejscu" – powiedział cytowany w komunikacie PAN prof. Paweł Rowiński.

PAN przypomniał, że w Polsce wzrasta częstotliwość występowania hydrologicznych zjawisk ekstremalnych, takich jak susze i powodzie. Eksperci zwracają też uwagę, że ochrona ekosystemów zależnych od wód, takich jak źródliska, łęgi i bagna, jest ważna, ponieważ ich zanik przyspieszył w ostatnich latach. Jest to spowodowane zmianami klimatu, intensywnym wykorzystaniem ziemi rolniczej oraz zanieczyszczeniem środowiska zarówno przez przemysł, jak i rolnictwo.

Wszystkie działania realizowane będą we współpracy z innymi komitetami naukowymi i problemowymi PAN, stowarzyszeniami naukowymi, uczelniami, instytucjami rządowymi i pozarządowymi oraz IAHR – Międzynarodowym Stowarzyszeniem Inżynierii i Badań Wodno-Środowiskowych.

"Hydrologię należy ściśle wiązać z tym, co już dziś jest naszym największym wyzwaniem, a mianowicie zmianami klimatycznymi. W przypadku Polski będą one najbardziej oddziaływały właśnie na zasoby wodne, a zatem kwestią kluczową stanie się rozumienie procesów, które czekają nas i kolejne pokolenia, a także debata nad odpowiedziami na to wyzwanie cywilizacyjne. Umiejętne korzystanie z zasobów wody to niewątpliwie jedne z najważniejszych wyzwań, przed jakimi już w najbliższej przyszłości wszyscy staniemy" – ocenił prof. Paweł Rowiński. (PAP)

Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Kraków, 01.10.2020. Prof. Wojciech Nowak. PAP/Jacek Bednarczyk

    Były rektor UJ prof. Wojciech Nowak odznaczony francuską Legią Honorową

  • 05.10.2023. Prof. dr hab. Grzegorz Motyka. PAP/Waldemar Deska

    Lublin/ Nagroda im. J. Giedroycia dla Grzegorza Motyki za książkę o Akcji „Wisła”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera