Organizacja Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w 2027 roku Poznaniu to dla nas wielka szansa – powiedział w poniedziałek prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. Jak dodał, Poznań jest gotowy - także pod względem infrastrukturalnym - na goszczenie u siebie tak dużych i ważnych wydarzeń.
W ubiegłym tygodniu zapadła decyzja, że w Polsce w 2027 roku odbędzie się największe wydarzenie związane z sektorem kosmicznym - Międzynarodowy Kongres Astronautyczny IAC 2027. Gospodarzem 78. edycji wydarzenia będzie Poznań. Jesienią 2027 r. stolicę Wielkopolski odwiedzi blisko 10 tys. gości z całego świata.
Projekt będzie realizowany wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Kosmiczną, Europejską Fundację Kosmiczną, Miasto Poznań, Grupę MTP oraz firmę The Way.
„Poznań jest gospodarzem wielu międzynarodowych wydarzeń i idealnie sprawdza się w tej roli. Naszym atutem jest położenie - w połowie drogi z Warszawy do Berlina - i bardzo dobre skomunikowanie z europejskimi stolicami. Wyróżnia nas ciekawa oferta kulturalna oraz doskonała gastronomia. Za wyborem Poznania przemawia też świetna baza hotelowa, ale przede wszystkim znajdujące się w naszym mieście największe centrum kongresowo-targowe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej” – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Prezydent podkreślił, że stolica Wielkopolski jest gotowa, także pod względem infrastrukturalnym, na goszczenie u siebie tak dużych i ważnych wydarzeń. Zauważył, że niemal dziesięciodniowy kongres przyniesie tylko branży hotelarsko-gastronomicznej ok. 80 mln zł przychodów. "To dla nas duża szansa, także wielka reklama dla miasta" - powiedział.
Decyzja o wyborze Polski zapadła 18 października podczas tegorocznego kongresu IAC w Mediolanie. Jak podano podczas konferencji, starania o organizację IAC w Polsce trwały blisko 2 lata.
Tematem przewodnim kongresu w 2027 roku będzie hasło "One Space. Shared Future".
"One Space ma przypominać, że kosmos to wspólna przestrzeń dla wszystkich ludzi - ponad podziałami, a Kongres Astronautyczny jest miejscem, którego domeną jest współpraca i katalizowanie dialogu, co ma szczególne znaczenie dla Polski w obecnej sytuacji geopolitycznej. Z kolei Shared Future to spojrzenie w przyszłość - tę dalszą i bliższą, ponieważ kosmos będzie odgrywał coraz większe znaczenie w życiu gospodarczym wielu krajów. Po rewolucji cyfrowej to właśnie przestrzeń kosmiczna i wszelka aktywność podejmowana tam przez ludzi będzie napędzała najnowocześniejsze gospodarki” – powiedział szef wykonawczy komitetu organizacyjnego IAC 2027 Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.
Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk podkreślił, że Polska przeżywa okres dynamicznego rozwoju sektora kosmicznego, który bezpośrednio wpływa na postęp technologiczny i naukowy.
„Interdyscyplinarny charakter działalności kosmicznej to również rozwój wielu gałęzi gospodarki, a tym samym podniesienie jakości życia społeczeństwa. Organizacja IAC w Polsce w 2027 roku to nie tylko prestiż dla naszego kraju, ale także szansa na promocję regionu Europy Środkowo-Wschodniej, który staje się znaczącym centrum innowacji kosmicznych” – zaznaczył minister.
Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna jest zdania, że przyznanie Polsce organizacji tego największego światowego wydarzenia sektora kosmicznego to dowód rosnącej roli naszego kraju w badaniu i wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej. „To też ukłon w stronę coraz mocniejszej pozycji polskich firm zdobywających kolejne kontrakty i naukowców uczestniczących w międzynarodowych projektach. Jestem niezwykle dumny ze zwycięstwa” – powiedział.
Kongresowe wydarzenia odbywać się będą w wielu punktach stolicy Wielkopolski; zasadnicze części kongresu zlokalizowane będą na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
„Od lat jesteśmy niekwestionowanym liderem wśród ośrodków targowych w Polsce i krajach naszego regionu. 15 zróżnicowanych architektonicznie pawilonów wystawienniczych, nowoczesne centrum kongresowe, profesjonalnie przygotowane sale konferencyjne i przestrzenie eventowe dla blisko 20 000 uczestników, czynią nas idealnym partnerem dla krajowych i międzynarodowych organizatorów wydarzeń" - podkreślił prezes Grupy MTP Tomasz Kobierski.
Pierwsza edycja IAC odbyła się w 1950 r. w Paryżu. Od tamtej pory kongres organizowany jest co roku w innym kraju. Polska była gospodarzem IAC - w 1964 r. 15. edycja odbywała się wówczas w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.
IAC to wydarzenie, które cieszy się największym uznaniem światowego sektora kosmicznego, co roku przyciąga nawet 10 tys. uczestników, w tym ministrów i parlamentarzystów z całego świata, szefów agencji kosmicznych oraz firm kosmicznych, a także przedstawicieli świata nauki.
Międzynarodowa Federacja Astronautyczna - IAF powstała w 1951 r. Od tego czasu zrzesza 468 członków z 75 krajów, w tym wiodące agencje kosmiczne, firmy, instytucje badawcze, uniwersytety, towarzystwa, stowarzyszenia, instytuty oraz muzea z całego świata.(PAP)
rpo/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.