Na północno-wschodnim Atlantyku spada populacja drapieżników, szczególnie rekinów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na obszarze północno-wschodniego Atlantyku spada populacja drapieżników morskich, szczególnie gatunków rekina - wynika z badania przeprowadzonego przez ekspedycję złożoną z przedstawicieli kilku portugalskich ośrodków naukowych.

Jak przekazali naukowcy, badanie zostało przeprowadzone w rejonie podmorskiego Grzbietu Gorringe, około 200 km na zachód od Przylądka Świętego Wincentego.

W trakcie ekspedycji, w której uczestniczyli m.in. naukowcy z uniwersytetów Aveiro, Algarve, Azorów, a także Politechniki w Leiria, biolodzy skoncentrowali się szczególnie na obserwacji 40 gatunków ryb oraz ssaków morskich.

W trakcie wyprawy współorganizowanej przez Fundację Oceano Azul biolodzy odnotowali, że w tym obszarze - uznawanym za zamieszkały przez 200 gatunków zwierząt, w tym drapieżników morskich - notowana jest bardzo mała liczba ich młodych, w szczególności dotyczy to gatunków rekina.

"Naukowcy zaobserwowali niepokojący brak dużych drapieżników, głównie rekinów (…), co może wynikać z nadmiernych połowów" - napisała we wnioskach z zakończonej pod koniec września ekspedycji Fundacja Oceano Azul.

Biolog tego stowarzyszenia Emanuel Goncalves sprecyzował, że obszar znajdujący się pod obserwacją naukowców był w ostatnich latach miejscem licznych połowów.

Uczestnicy wyprawy w rejon Grzbietu Gorringe, którzy zapowiedzieli publikację raportu naukowego do końca grudnia, odnotowali, że zaskoczeniem podczas obserwacji tej części Atlantyku było “niezwykle duże i rzadkie” nagromadzenie tam ryb z podgromady spodoustnych, o w szczególności masową obecność samic gatunków spodoustnych gotowych do tarła.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera