POLSA: w 2027 r. Poznań gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Poznań będzie w 2027 r. gospodarzem największego wydarzenia kosmicznego na świecie - Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego IAC. Taka decyzja zapadła w piątek podczas tegorocznego kongresu IAC w Mediolanie - poinformowała POLSA. Oznacza to, że impreza po 60 latach wraca do Polski.

Jak podała POLSA w przesłanym komunikacie, jesienią 2027 r. podczas 78. edycji IAC stolicę Wielkopolski spodziewanych jest blisko 10 tys. gości z całego świata. Tematem przewodnim kongresu będzie hasło „One Space. Shared Future”.

"Jego pierwsza część 'One Space' ma przypominać, że kosmos to wspólna przestrzeń dla wszystkich ludzi – ponad podziałami, a Kongres Astronautyczny (IAC) jest miejscem, którego domeną jest współpraca i katalizowanie dialogu, co ma szczególne znaczenie dla Polski w obecnej sytuacji geopolitycznej" – wyjaśnia szef wykonawczy Komitetu Organizacyjnego IAC 2027, Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, cytowany w komunikacie.

"Z kolei 'Shared Future' to spojrzenie w przyszłość – tę dalszą i bliższą, ponieważ kosmos będzie odgrywał coraz większe znaczenie w życiu gospodarczym wielu krajów. Po rewolucji cyfrowej to właśnie przestrzeń kosmiczna i wszelka aktywność podejmowana tam przez ludzi będzie napędzała najnowocześniejsze gospodarki" – dodał Wilczyński.

Starania o organizację IAC w Polsce trwały blisko 2 lata i obejmowały kilka etapów określonych przez głównego organizatora - Międzynarodową Federację Astronautyczną (IAF). Finał, czyli wybór organizatora IAC 2027, odbył się ostatniego dnia tegorocznej edycji kongresu w Mediolanie. Głosowało ponad pięciuset członków Federacji - wszystkie agencje kosmiczne, uczelnie oraz firmy i organizacje pozarządowe działające w obszarze kosmicznym.

Projekt będzie realizowany wspólnie przez: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Kosmiczną (POLSA), Europejską Fundację Kosmiczną, Miasto Poznań, Grupę MTP oraz firmę The Way.

Zdaniem ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka organizacja IAC w Polsce to nie tylko prestiż dla naszego kraju, ale także szansa na promocję regionu Europy Środkowo-Wschodniej, który staje się znaczącym centrum innowacji kosmicznych.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna ocenił, że decyzja, która zapadła w Mediolanie to "dowód rosnącej roli naszego kraju w badaniu i wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej". "To też ukłon w stronę coraz mocniejszej pozycji polskich firm zdobywających kolejne kontrakty i naukowców uczestniczących w międzynarodowych projektach" - dodał.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zwrócił zaś uwagę, że stolica wielkopolski jest gospodarzem wielu międzynarodowych wydarzeń i idealnie sprawdza się w tej roli. "Naszym atutem jest położenie – w połowie drogi z Warszawy do Berlina – i bardzo dobre skomunikowanie z europejskimi stolicami. Wyróżnia nas ciekawa oferta kulturalna oraz doskonała gastronomia. Za wyborem Poznania przemawia też świetna baza hotelowa, ale przede wszystkim znajdujące się w naszym mieście największe centrum kongresowo-targowe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej" - podkreślił.

Jak podano w komunikacie, oprócz spełnienia wszystkich wymogów określonych przez IAF, strona polska podjęła dodatkowe działania, wzmacniające kandydaturę. Uzyskała listy poparcia polskiego rządu, w tym ministra rozwoju i technologii, który stanął na czele Komitetu Organizacyjnego, a także ministrów: obrony narodowej, spraw zagranicznych, nauki oraz rolnictwa i rozwoju wsi.

"Słowa poparcia polskiej kandydatury popłynęły również z Europejskiej Agencji Kosmicznej, Agencji Kosmicznej Unii Europejskiej EUSPA, krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz z odleglejszych krajów: tj. Australii, Brazylii, Kanady, Japonii czy Indii. Poparcie wyraziły również polskie firmy z sektora kosmicznego i organizacje je zrzeszające (Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Polskie Stowarzyszenie Profesjonalistów Sektora Kosmicznego)" - poinformowała POLSA.

Pierwsza edycja IAC odbyła się w 1950 r. w Paryżu. Od tamtej pory kongres organizowany jest co roku w innym kraju. Polska była gospodarzem IAC – w 1964 r. 15. edycja odbywała się wówczas w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. IAC to wydarzenie, które cieszy się największym uznaniem światowego sektora kosmicznego, a co roku przyciąga nawet 10 tys. uczestników, w tym ministrów i parlamentarzystów z całego świata, szefów agencji kosmicznych oraz firm kosmicznych, a także przedstawicieli świata nauki. Kolejne edycje odbędą się w 2025 r. w Sydney (Australia), a w 2026 r. gospodarzem będzie Antalya (Turcja). (PAP)

Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom: najbliższe tygodnie to dobry czas na obserwacje jasnych planet

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera