Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział w środę, że jeszcze tego dnia spotka się z b. prezesem IDEAS NCBR prof. Piotrem Sankowskim.
"Jeszcze dziś o godz. 9 spotkam się z prof. (Piotrem) Sankowskim" - zapowiedział w Radiu ZET szef resortu nauki. Dodał, że prof. Sankowski powinien „koordynować pracami” zespołów badawczych IDEAS NCBR, ale już nie jako prezes. "Będzie to rozmowa o tym, jak kontynuować ten projekt" - sprecyzował Wieczorek.
„Tam jest cztery czy pięć zespołów badawczych. Nikt nie ma zamiaru tych zespołów likwidować” - zapewnił minister.
Dodał, że poprosił też szefa NCBR, by zaprosił na rozmowę naukowców, którzy podpisali listy otwarte do premiera i ministra nauki ws. zmian w IDEAS NCBR. "Chcemy rozmawiać" - zapewnił Wieczorek.
Zaznaczył, że unieważnienie konkursu na prezesa IDEAS NCBR, w którym wygrał dr Grzegorz Borowik, nie wchodzi w grę. „Na jakiej podstawie? Jest rada nadzorcza, to ludzie, którzy są odpowiedzialni za funkcjonowanie tej spółki, oni odpowiadają swoim majątkiem” - podkreślił szef resortu nauki. Dodał, że rada nadzorcza wybrała Borowika jednogłośnie w tajnym głosowaniu.
Zapytany przez jednego z internautów, kiedy on i wiceminister nauki Maciej Gdula podadzą się do dymisji w związku z sytuacją w IDEAS NCBR, odpowiedział, że nie zrobią tego. „To byłoby ciekawe, że ministrowie mają się podać do dymisji w związku z sytuacją w jednej ze spółek zależnych NCBR” - zauważył Wieczorek.
Jego zdaniem wokół tej sprawy narosło za dużo emocji. „Nie miałem nic wspólnego z wyborem prezesa IDEAS NCBR” – zapewnił.
Ośrodek badawczo-rozwojowy IDEAS NCBR został utworzony w 2021 r. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pomysłodawcą jego stworzenia był Piotr Sankowski. Misją IDEAS NCBR jest wsparcie rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Sankowski obejmował stanowisko prezesa IDEAS NCBR od 2021 r. do czerwca br. W wyniku konkursu nowym prezesem ośrodka został Grzegorz Borowik.
Pod koniec września w mediach społecznościowych Sankowski ogłosił, że z dniem 2 października kończy pracę w IDEAS NCBR na stanowisku lidera grupy badawczej.(PAP)
abu/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.