NCN: kolejnych 132 laureatów konkursu MINIATURA

Kraków, 21.02.2024. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Kraków, 21.02.2024. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Ponad 5 milionów złotych trafi do polskich naukowców – laureatów konkursu MINIATURA 8 Narodowego Centrum Nauki. Łącznie 132 badaczek i badaczy zrealizuje badania w trzech grupach nauk.

Finansowanie w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce wynosi blisko 1,2 miliona złotych. Na nauki ścisłe i techniczne NCN przeznaczyło prawie 1,4 miliona złotych. Pula środków na nauki o życiu przekroczyła 2,5 miliona złotych. Naukowcy będą mogli sfinansować badania wstępne lub pilotażowe, kwerendy, staże naukowe lub wyjazdy badawcze i konsultacyjne.

Tematy wszystkich wybranych działań naukowych, które mogą stanowić przyczynek do sformułowania przyszłych projektów, udostępnia NCN: https://www.ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/miniatura8

Finansowanie otrzymali młodzi doktorzy, którzy opublikowali już co najmniej jedną pracę naukową lub mają w swoim dorobku co najmniej jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe. Warunkiem udziału w konkursie jest brak doświadczenia w kierowaniu projektami finansowanymi przez NCN, a także brak przyznanych przez NCN stypendiów i staży.

PRZESZŁOŚĆ, CZŁOWIEK, SPOŁECZEŃSTWO – NUDA?

Eksperci wyłonili 38 osób, które zrealizują badania z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Finansowane działania związane są m.in. z wiedzą o przeszłości, a także człowiekiem i życiem społecznym.

Dr Hubert Mazur z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie przeprowadzi kwerendę, w której zbada polskie archiwa państwowe z lat 1944-1951.

Dr Olga Witczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w swoich badaniach skupi się na nudzie jako modulatorze kreatywności w teście alternatywnych zastosowań, który znany jest również jako Test Guilforda i służy do oceny twórczego myślenia.

ŻYCIE I BIOLOGIA NA POZIOMIE KOMÓRKI – NAUKA (NIE) IDZIE W LAS

W obszarze nauk o życiu nagrodzonych zostało 55 badaczek i badaczy. Działania naukowe, które zrealizują dotyczą m.in. podstaw stosowanych nauk o życiu oraz biologii na poziomie komórki.

Dr Hanna Fuchs z Instytutu Dendrologii PAN przeprowadzi badania wstępne nad zależnością między wiekiem drzew gatunków lasotwórczych a jakością nasion.

Dr Małgorzata Jeziorek z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zbada, jaka jest skuteczność diety LCHF (low-carbohydrate high-fat), czyli o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu, w leczeniu obrzęku tłuszczowego. W swoich badaniach naukowczyni weźmie pod lupę poziomy tkankowych hormonów stanu zapalnego.

CHEMIA I INŻYNIERIA PRODUKCJI WŚRÓD NAUK ŚCISŁYCH

W grupie nauk ścisłych i technicznych wyłoniono 39 laureatek i laureatów. Część nagrodzonych badań będzie dotyczyć m.in. chemii oraz inżynierii procesów produkcji.

Dr Kinga Wzgarda-Raj z Uniwersytetu Łódzkiego zbada fenazynę (związek chemiczny będący syntetycznym środkiem przeciwbólowym) jako istotny materiał w inżynierii krystalicznej do zastosowań biomedycznych.

Dr inż. Mateusz Brzęczek z Politechniki Śląskiej będzie rozwijać metodę badania potencjału energetycznego farm wiatrowych w dowolnej lokalizacji geograficznej.

PRZYCZYNEK DO PÓŹNIEJSZYCH PROJEKTÓW

Celem konkursu MINIATURA jest wspieranie działań naukowych będących punktem wyjścia do stworzenia założeń projektu badawczego, o którego finansowanie można następnie wnioskować w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych oraz międzynarodowych. W ósmej edycji konkursu można było uzyskać finansowanie w wysokości od 5 tysięcy złotych do 50 tysięcy złotych na działanie naukowe trwające nie więcej niż rok.

Całkowity budżet przeznaczony na tegoroczną edycję konkursu wynosi 20 mln złotych.(PAP)

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

    Prof. Izdebski: trzy razy składałem wniosek, nim zdobyłem prestiżowy grant ERC Synergy

  • 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    NCN przyznało granty OPUS 27 i PRELUDIUM 23 o łącznej wartości niemal 665 mln zł

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera