Poznań/ Łukasiewicz – PIT pokazał recyklomat automatycznie zwracający środki na konto

Adobe Stock
Adobe Stock

Recyklomat, który automatycznie zwraca środki na konto, zaprezentował w czwartek w Poznaniu Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny. Przy wrzucaniu do niego butelki lub puszki wystarczy podać trzy słowa lub numer swojego telefonu.

Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, by było jak najprostsze w obsłudze i przyjazne dla użytkowników, którzy będą decydować, w jakiej formie trafi do nich zwrot kaucji - od klasycznych rozwiązań w postaci kwitka lub zdjęcia z kodem QR po błyskawiczny przelew na konto.

Innowacyjne urządzenie powstało dzięki współpracy Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego (Łukasiewicz - PIT), firmy Czysta Polska Recyklomaty i operatora płatności Tpay.

„Klient będzie miał możliwość uzyskania swojego indywidualnego hasła składającego się z trzech słów. Zakodowany będzie w nim numer jego rachunku. Podczas zwrotu butelki czy puszki wystarczy wypowiedzieć to hasło, a kaucja automatycznie trafi na konto” – powiedział dyrektor Centrum Transformacji Cyfrowej w Łukasiewicz – PIT Tomasz Markowski.

Jeśli ktoś nie chce korzystać z hasła, będzie mógł wpisać swój numer telefonu, wtedy też pieniądze od razu wrócą na konto.

„Oddając butelkę, nie trzeba będzie mieć przy sobie na przykład telefonu. To nowatorskie podejście nie tylko zwiększa wygodę użytkownika, lecz także zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, co zawsze jest dla nas priorytetem podczas obsługi płatności” – podkreślił współzałożyciel i prezes Tpay Paweł Działak.

Dla tych, którzy nie chcą ustawiać sobie hasła ani podawać numeru telefonu, pozostanie wydruk kwitka z kodem QR. Będzie go można zrealizować w sklepie. Łukasiewicz – PIT przekazał w czwartek, że urządzenie będzie mogło stać w sklepach ale również w parkach, na placach czy przy stadionach – wszędzie tam, gdzie gromadzą się ludzie i piją napoje. Z łatwością skorzystają z niego też dzieci.

Recyklomat jest uniwersalny, można go zaprogramować zgodnie z potrzebami klienta. Inaczej może działać w sklepie należącym do sieci handlowej - np. drukować tylko kwitki do wykorzystania w kasie, a inaczej w biurowcu czy szkole.

Urządzenie, które ma ułatwiać dbanie o środowisko, samo zostało wykonane m.in. przy użyciu tworzywa pochodzącego z recyklingu.

System kaucyjny, który wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku, obejmie plastikowe butelki o pojemności do 3 l, szklane do 1,5 l i metalowe puszki do 1 l. Kaucja za opakowanie plastikowe i metalowe wyniesie 50 gr, za szklane – 1 zł. Środki te będą oddawane klientom po zwróceniu puszki czy butelki. Obowiązek przyjmowania zużytych butelek i puszek będą miały wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw.(PAP)

rpo/ malk/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: nowy etap rewolucji cyfrowej to kwestia pięciu lat

  • Zabrze, 13.01.2023. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, 13 bm. (ad) PAP/Zbigniew Meissner

    Śląskie/ Górnicze muzeum pracuje nad narzędziem AI do analizy dokumentów kopalnianych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera