Uczelnie i instytucje

Małopolskie/ Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu otworzyła własne prosektorium

Nowy Sącz, Adobe Stock
Nowy Sącz, Adobe Stock

Studenci medycyny w Akademii Nauk Stosowanych (ANS) w Nowym Sączu (Małopolskie) nie będą już wyjeżdżać na zajęcia do prosektorium w Radomiu, ale będą je mieć na miejscu. W czwartek nowosądecka uczelnia otworzyła własne prosektorium.

"Dotychczas studenci naszego kierunku lekarskiego musieli wyjeżdżać na zajęcia do prosektorium Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Teraz takie zajęcia będą odbywały się na miejscu, w Nowym Sączu" – powiedział PAP rzecznik prasowy ANS Tomasz Zacłona.

Budowa prosektorium przy ul. Kościuszki kosztowała ponad 8 mln zł. Koszty pokryła uczelnia. Prosektorium – jak podkreślił rzecznik – spełnia wszelkie wymagania. "Wyposażenie było szeroko konsultowane, tak aby zapewnić najwyższy standard kształcenia" – zaznaczył.

Aby studenci mieli jak najlepsze warunki, uczelnia chce wznieść budynek dydaktyczny o powierzchni ok. 3 tys. mkw. "Jesteśmy w trakcie prac projektowych włącznie z pozwoleniem na budowę" – powiedział rzecznik.

ANS uruchomiła kierunek lekarski w 2023 r. za zgodą ówczesnego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, ale mimo braku pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA). Studia rozpoczęło tu wówczas 50 osób.

W 2024 r. PKA przeprowadziła ponowną kontrolę kierunku lekarskiego na uczelni i ponownie wydała negatywną opinię. W związku z tym na rok akademicki 2024/2025 ANS nie prowadziła rekrutacji na medycynę.

PKA negatywnie zaopiniowała także kierunki lekarskie w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu, Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu, Społecznej Akademii Nauk z siedzibą w Łodzi, na Uniwersytecie w Siedlcach.

Łącznie w 2023 r. otwarto dziewięć kierunków lekarskich bez pozytywnej opinii PKA, ale za pozwoleniem ówczesnego ministra edukacji i nauki.(PAP)

Beata Kołodziej

bko/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek  (mb/ibor) PAP/Marcin Bielecki

    Wieczorek: proponujemy, aby minister nauki mógł występować o likwidację uczelni, która źle kształci

  • Podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska (aldg) PAP/Tytus Żmijewski

    Mrówczyńska: rozpoczęcie roku akademickiego na terenach powodziowych nie jest zagrożone

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera