USA/ SpaceX planuje wystrzelenie pięciu bezzałogowych misji na Marsa w ciągu dwóch lat

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Amerykańska firma SpaceX planuje wystrzelenie pięciu bezzałogowych misji Starship na Marsa w ciągu dwóch lat – poinformował w niedzielę właściciel firmy Elon Musk na platformie X. Jeśli loty zakończą się sukcesem, w ciągu następnych czterech lat mają zostać uruchomione misje załogowe na tę planetę.

Musk już wcześniej w tym miesiącu zapowiedział, że pierwszy statek kosmiczny na Marsa wystartuje za dwa lata, "gdy otworzy się kolejne okno transferu na trasie Ziemia-Mars" - przypomniała agencja Reutera.

Szef SpaceX zaznaczył w niedzielę, że harmonogram pierwszej misji załogowej na czwartą planetę Układu Słonecznego będzie zależał od powodzenia lotów bez załogi. Misje z udziałem astronautów mają zostać uruchomione za cztery lata. W przypadku wystąpienia problemów misje załogowe będą przesunięte o kolejne dwa lata.

Na początku 2024 r. Musk ogłosił, że pierwszy statek kosmiczny bez załogi wyląduje na Marsie w ciągu pięciu lat, a pierwsi ludzie pojawią się na Marsie w ciągu siedmiu lat.

W czerwcu rakieta typu Starship powróciła z kosmosu dokonując przełomowego lądowania na Oceanie Indyjskim i kończąc z sukcesem testowy lot wokół Ziemi przy czwartej próbie. (PAP)

mzb/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

  • 15.04.2020 EPA/MARTIAL TREZZINI

    Światowa Organizacja Zdrowia: amerykańskie instytucje skorzystały na członkostwie w WHO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera