W Łazienkach odbyła się debata ekspercka "Zmiana klimatu a ogrody historyczne".

26.12.2023. Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. PAP/Jerzy Ochoński
26.12.2023. Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. PAP/Jerzy Ochoński

Dwa miesiące po tym, jak gwałtowne burze powaliły w Łazienkach ponad 100 drzew właśnie w Łazienkach Królewskich w zorganizowano debatę "Zmiana klimatu a ogrody historyczne" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa stołecznej placówki, Agata Zawora.

"Zaproszeni przez nas eksperci zastanawiali się, jakie konsekwencje dla sposobu gospodarowania zielenią w miejskich założeniach parkowych i ogrodowych, zwłaszcza tych historycznych niesie za sobą zmiana klimatu" - wyjaśniła.

13.08.2024 PAP/Paweł Supernak

W dyskusji zorganizowanej pod honorowym patronatem Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prof. dr. hab. Michała Zasady, udział wzięli m.in.: kierownik Działu Ogrodowego Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Kamila Domańska, kierownik projektów Muzeum Pałacu w Wersalu Christopher Peignart, inżynier zieleni i kierowniczka projektów Muzeum Pałacu w Wersalu Véronique Ciampini, dr inż. Anna Majdecka-Strzeżek z SGGW oraz Robert Jancelewicz z Muzeum Łazienki Królewskie.

"Nie można zapominać, że miejskie parki i ogrody nie są terenami dzikiej roślinności, a realizacją pewnej koncepcji artystycznej: efektem jej zaprojektowania, planowania i profesjonalnej pielęgnacji. Otworzyliśmy dyskusję na ten temat w nadziei, że specjaliści zajmujący się zielenią miejską, ochroną zabytków i edukacją społeczną wspólnie będą potrafili wypracować mechanizmy, dzięki którym będziemy mogli zachować piękno historycznych ogrodów i parków dla przyszłych pokoleń" - wskazała dyrektorka Muzeum Łazienki Królewskie dr Marianna Otmianowska.

"Kluczowy jest stały monitoring stanu drzew, diagnoza fitosanitarna. Niektórych problemów nie można się zresztą całkiem ustrzec, ale można przygotować na nie drzewa – powiedział Christopher Peignart z Pałacu w Wersalu. Przypomniał on, że gwałtowna burza, jaka nastąpiła 26 grudnia 1999 r. wyłamała 18,5 tysiąca drzew.

"Dziś nasadzenia realizujemy z użyciem gatunków, które sadzono w XVII i XVIII wieku. Okazało się, że są one bardziej przystosowane do lokalnych warunków i mniej podatne na choroby niż drzewa, które w Wersalu sadzono w XIX i XX stuleciu" – powiedziała Veronique Ciampini z Pałacu w Wersalu. Francuska ekspertka podkreśliła, że "podejmując takie decyzje warto sięgać do dokumentacji sprzed wieków".

"Debata skupiła się na jednym z najważniejszych wyzwań współczesnej ochrony zabytków – konieczności dostosowania historycznych ogrodów do skutków zmiany klimatu, takich jak coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe, susze, intensywne opady oraz wichury" - wyjaśnia rzeczniczka Łazienek. "Eksperci podkreślili, że odporność ogrodów na te zmiany, staje się kluczowym aspektem ich ochrony" - dodała.

Podczas debaty poruszono kwestię bezpieczeństwa użytkowników ogrodów historycznych. Przypomniano sytuację w Parku Zdrojowym w Rabce, w którym brak odpowiedniej pielęgnacji drzew skutkował wypadkami śmiertelnymi. Dyskutowano o wprowadzeniu procedur bezpieczeństwa, technologii monitorujących oraz zarządzania terenami zieleni.

Dr inż. Anna Majdecka-Strzeżek przypomniała, że aktualna konserwatorska doktryna opiera się na zasadzie utrzymywania w ogrodach historycznych tych samych gatunków.

"Modele klimatyczne dowodzą, że drzewa z rodzimych gatunków, które dziś sadzimy, ze względu na zmianę klimatu za 30-50 lat będą żyły w warunkach dla siebie niekorzystnych, a ich utrzymanie będzie nie tylko trudne, ale i kosztowne – wskazał dyrektor warszawskiego Ogrodu Botanicznego prof. Marcin Zych.

13 i 14 lipca br. burze zniszczyło ponad 100 z ok. 9500 drzew rosnących w Łazienkach. "Najstarsi stażem pracownicy muzeum nie pamiętają takiej skali zniszczeń w ogrodach" - podkreśla rzeczniczka. W lipcu park był zamknięty dla zwiedzających. Odwołano wydarzenia kulturalne.

"Nawet drzewa, które bezpośrednio nie ucierpiały w trakcie burzy mogły stanowić niebezpieczeństwa dla naszych gości" - wyjaśniła Agata Zawora. (PAP)

Maciej Replewicz

mr/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis (mk/soa) PAP/Maciej Kulczyński

    Budowanie mostów – motywem przewodnim 12. Konferencji Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN

  • 06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

    Opole/ Duże zainteresowanie udziałem w Forum Maturzystów na politechnice

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera