W sobotę o godz. 6 (czasu polskiego) kapsuła Starliner, po nieplanowanych trzech miesiącach przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wylądowała na Ziemi. Astronauci zostali jednak na ISS i wrócą dopiero w lutym.
Pojazd kosmiczny, zbudowany przez firmę Boeing, poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną 5 czerwca. Na pokładzie znalazła się dwójka astronautów - Barry "Butch" Wilmor i Sunita "Suni" Williams - którzy na stacji mieli spędzić tydzień.
W kapsule odnotowano jednak awarię powodującą problemy ze sterowaniem.
Po długotrwałych testach i analizach zdecydowano o podjęciu próby sprowadzenia Starlinera na Ziemię bez astronautów.
„Jestem niezwykle dumny z pracy, jaką cały zespół włożył ten testowy lot i cieszy nas bezpieczny powrót Starlinera. Mimo że konieczny był powrót statku kosmicznego bez załogi, NASA i Boeing zdobyły rozległą wiedzę o Starlinerze działającym w najbardziej ekstremalnych warunkach. NASA oczekuje dalszej współpracy z zespołem Boeinga w celu uzyskania certyfikacji Starlinera do misji transportowych załogi na Stację” – powiedział Ken Bowersox, zastępca administratora Space Operations Mission Directorate w NASA.
„Cieszymy się, że Starliner wrócił bezpiecznie do domu. Był to dla NASA ważny lot testowy, przygotowujący nas do przyszłych misji systemu Starliner. Uzyskaliśmy wiele cennych informacji, które umożliwią nam długoterminowy sukces. Chcę pochwalić cały zespół za ciężką pracę i poświęcenie w ciągu ostatnich trzech miesięcy” – dodał Steve Stich, kierownik Commercial Crew Program w NASA.
Dwójka astronautów, która nie wróciła zgodnie z planem, na stacji podjęła regularne obowiązki, a ich powrotny lot na Ziemię przewidziany jest na luty.
Więcej informacji na stronach NASA. (PAP)
Marek Matacz
mat/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.