Chorwacja/ Meteorolog: wzrost temperatury wody uczyni z Adriatyku Morze Czerwone

Widok na Piran, miejscowość na wybrzeżu Adriatyku (Słowenia); Adobe Stock
Widok na Piran, miejscowość na wybrzeżu Adriatyku (Słowenia); Adobe Stock

Sytuacja nad wybrzeżu Chorwacji będzie się pogarszać, przez co szybko staniemy się Morzem Czerwonym, gdzie temperatura morza przez cały rok utrzymuje się na poziomie 30 stopni Celsjusza - ostrzega chorwacki meteorolog Duszko Kraljev, komentując kolejną w tym sezonie falę gorąca.

Chorwacja mierzy się z kolejną falą upałów, zmuszającą do poszukiwania orzeźwienia w morzu. Nie zawsze jednak będzie to dobrym rozwiązaniem, ponieważ temperatura wody jest również w tym roku niepokojąco wysoka - zauważa telewizja N1.

W czwartek w Puli na północy Chorwacji nad ranem temperatura wody wynosiła 29 stopni, a w Rovinju - 28. Tylko w kilku miejscach kraju temperatura morza spadła tego dnia poniżej 27 stopni. Eksperci ostrzegają, że wzrost temperatury wód Adriatyku w dłuższej perspektywie będzie miał negatywny wpływ morskiej florę i faunę - przypomniała TV N1.

Tego lata, oceniają meteorolodzy, temperatura w chorwackiej części Adriatyku będzie o trzy do pięciu stopni wyższa niż zwykle.

W lipcu w Dubrowniku odnotowano najwyższą w historii Chorwacji temperaturę morza. 15 lipca woda w okolicach tego miasta osiągnęła dokładnie 29,7 stopnia Celsjusza.

W piątek w kraju obowiązuje czerwony alert pogodowy, co oznacza "wyjątkowo niebezpieczną" pogodę, wynikającą z temperatur sięgających w niektórych częściach Chorwacji nawet 38 stopni Celsjusza.Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ san/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera