Wirus Oropouche pojawił się w Europie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zgłosiło 19 przypadków zakażenia amazońskim wirusem Oropouche, do jakich doszło w Europie. Jednak ryzyko zakażenia na naszym kontynencie oceniane jest jako bardzo niskie.

Odnotowane w czerwcu i lipcu przypadki dotyczyły Hiszpanii (12), Włoch (5) i Niemiec (2). Osiemnaście spośród zakażonych osób odwiedziło wcześniej Kubę, a jedna - Brazylię.

Gorączka Oropouche jest chorobą odzwierzęcą wywoływaną przez wirus Oropouche (OROV). Do tej pory ogniska choroby OROV zgłoszono w kilku krajach Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej i Karaibów; wystąpiły w Brazylii, Boliwii, Kolumbii, Peru, a ostatnio na Kubie. Od stycznia zgłoszono w tych obszarach ponad 8000 przypadków.

Choroba jest przenoszona na ludzi głównie poprzez ukąszenia zakażonych meszek (Culicoides paraensis); jednak wirusa Oropouche mogą rozprzestrzeniać również niektóre gatunki komarów.

Będąca głównym wektorem meszka jest szeroko rozpowszechniona w obu Amerykach (od północnych stanów USA do Argentyny), ale nie występuje w Europie. Nie wiadomo na razie, czy europejskie meszki lub komary mogą przenosić OROV, w każdym razie ryzyko zakażenia w warunkach europejskich uważane jest za niskie. Natomiast w przypadku obywateli UE podróżujących do obszarów epidemii w Ameryce Południowej i Środkowej lub tam zamieszkujących ryzyko jest obecnie oceniane jako umiarkowane.

Objawy wirusowej choroby Oropouche to gorączka z bólem głowy, nudnościami, wymiotami, bólem mięśni i stawów, a czasami poważniejszymi objawami.

Rokowanie co do wyzdrowienia jest dobre, a przypadki śmiertelne - rzadkie. Nie ma szczepionek zapobiegających chorobie ani specyficznych leków – leczenie jest objawowe.

Dotychczas nie odnotowano przypadku bezpośredniego zakażenia człowieka przez człowieka. Natomiast brazylijskie Ministerstwo Zdrowia niedawno zgłosiło sześć możliwych przypadków przeniesienia choroby OROV z matki na dziecko w czasie ciąży. Najnowsze dane sugerują, że zakażenie OROV w czasie ciąży może prowadzić do poważnych skutków, w tym poronienia, oraz problemów rozwojowych i deformacji płodu. Nadal nie potwierdzono tego ostatecznie - trwają badania.

Biorąc jednak pod uwagę potencjalnie szkodliwy wpływ wrodzonego zakażenia OROV i fakt, że obszary dotknięte OROV są również klasyfikowane jako regiony z obecną lub wcześniejszą transmisją wirusa Zika, zaleca się kobietom w ciąży przestrzeganie zaleceń dotyczących podróży związanych zarówno z OROV, jak i wirusem Zika, ze względu na podobne powiązane ryzyka.

„Ryzyko zakażenia wirusem OROV u obywateli podróżujących do lub zamieszkujących na obszarach epidemicznych w Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej i na Karaibach jest obecnie oceniane jako umiarkowane” – stwierdziło ECDC w oświadczeniu. Jednak ryzyko wzrasta u osób odwiedzających obszary silnie dotknięte, szczególnie w północnych stanach Brazylii, w regionie Amazonii, i/lub osób niepodejmujących odpowiednich środków ochrony osobistej.

Zwiększona świadomość wśród pracowników służby zdrowia na temat podróżnych powracających z obszarów z aktywną transmisją wirusa OROV, w połączeniu z odpowiednimi możliwościami diagnostyki laboratoryjnej, są niezbędne do wczesnego wykrywania przypadków związanych z podróżą. Ponieważ objawy choroby OROV mogą być podobne do objawów innych zakażeń arbowirusowych, takich jak denga, chikungunya lub Zika, badania laboratoryjne na obecność wirusa OROV należy wykonać, gdy inne testy na choroby o wspólnej etiologii są ujemne.

Kliniki medycyny podróży powinny informować podróżnych udających się na obszary epidemii o ryzyku związanym z chorobą i środkach ochronnych, które mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia. Ponadto organy ochrony zdrowia publicznego powinny zgłaszać nowe przypadki zakażenia OROV za pośrednictwem Epipulse, aby umożliwić ciągłą ocenę sytuacji.

Osobiste środki ochrony w celu zmniejszenia ryzyka ukąszeń w obszarach epidemii obejmują stosowanie repelentów zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie produktu, noszenie koszul z długimi rękawami i długich spodni oraz stosowanie moskitier nasączonych insektycydem podczas odpoczynku. Środki te są niezbędne, aby zapewnić ochronę przed ukąszeniami w pomieszczeniach, które nie są odpowiednio zabezpieczone (siatkami o drobnych oczkach na drzwiach i oknach) lub klimatyzowane, a także podczas zajęć na świeżym powietrzu.

Sieć Eksperckich Laboratoriów ds. Nowych Chorób Wirusowych (EVD-LabNet) udzieliła wsparcia w budowaniu możliwości diagnostyki laboratoryjnej w celu wykrywania zakażeń wirusem OROV członkom sieci laboratoriów w Europie.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera