ECDC: w Europie trwa sezon transmisji wirusa Zachodniego Nilu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Europie trwa sezon transmisji wirusa Zachodniego Nilu (WNV), w tym roku do końca lipca zgłoszono 69 przypadków zakażenia ludzi oraz osiem zgonów - głosi raport Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Przypadki zakażenia ludzi wirusem Zachodniego Nilu odnotowano w Grecji (31), Włoszech (25), Hiszpanii (pięć), w Austrii, na Węgrzech oraz w Serbii (po dwa), a także we Francji i Rumunii (po jednym). Zarejestrowano pięć zgonów w Grecji, dwa we Włoszech oraz jeden miał miejsce w Hiszpanii.

"Na poziomie europejskim łączna liczba zgłoszonych w tym roku przypadków mieści się w oczekiwanym przedziale, mimo że liczba przypadków w Grecji i Hiszpanii jest wyższa niż w poprzednich latach" - zaznaczono w raporcie.

Podkreślono, że wszystkie regiony, z których w tym roku napłynęły zgłoszenia o zakażeniach, były już wcześniej dotknięte gorączką Zachodniego Nilu lub sąsiadowały z takimi obszarami.

"Biorąc pod uwagę korzystne warunki pogodowe dla transmisji tego wirusa w Europie, w nadchodzących tygodniach i miesiącach spodziewane jest wystąpienie kolejnych przypadków zachorowań u ludzi" - zaznaczono.

Eksperci ECDC przypominają, że wirus Zachodniego Nilu rozprzestrzenia się geograficznie w łatwy sposób ze względu na powszechne występowanie w Europie gatunku komara Culex pipiens (komar pospolity), odpowiedzialnego za przenoszenie wirusa. Transmisja wirusa jest najczęstsza u ptaków, ale zarażeni mogą zostać również ludzie i inne ssaki.

Około 80 proc. zakażeń u ludzi nie powoduje żadnych objawów, w pozostałych 20 proc. przypadków może wystąpić gorączka Zachodniego Nilu. Choroba objawia się bólem głowy, gorączką, złym samopoczuciem, wymiotami i zmęczeniem. Mniej niż jeden procent zakażeń może powodować poważne konsekwencje dla układu nerwowego człowieka.

Mające siedzibę w Sztokholmie centrum ECDC jest unijną instytucją mającą za zadanie ochronę ludności UE przed chorobami zakaźnymi.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.09.2024 EPA/SPACE X

    USA/ Kapsuła statku kosmicznego Crew Dragon z astronautami powróciła na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Kanada/ Inwazyjne meduzy w jeziorach Kolumbii Brytyjskiej, wszystkie to samce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera