Hydrauliczna technologia mogła pomóc w budowie piramidy Dżesera

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Piramida Dżesera, najstarsza ze sławnych piramid Egiptu, mogła zostać zbudowana przy użyciu unikalnego systemu podnoszenia hydraulicznego – informuje pismo „PLOS ONE”.

Uważa się, że piramida Dżesera, znana również jako piramida schodkowa, została zbudowana około roku 2680 r. p.n.e. jako kompleks grobowy faraona Dżesera z III dynastii. Jednak dokładna metoda jej budowy pozostaje niejasna.

Nowe wyjaśnienie proponuje zespół Xaviera Landreau z francuskiego CEA Paleotechnic Institute i kilku innych instytucji. Autorzy nowej interdyscyplinarnej analizy (DOI: 10.1371/journal.pone.0306690) sugerują, że pobliska budowla Gisr el-Mudir, znana również jako Wielka Zagroda, mogła pełnić funkcję „tamy kontrolnej” do zatrzymywania wody i osadów. Ponadto szereg komór wykopanych w ziemi na zewnątrz piramidy mógł służyć do uzdatniania wody, pozwalając na osadzanie się zanieczyszczeń podczas przepływu wody przez każdą kolejną komorę.

Paleotechnic of Paris, France, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) 

Woda mogła następnie wpływać do dwóch szybów znajdujących się wewnątrz samej piramidy, gdzie mogła służyć do podnoszenia i opuszczania pływaka używanego do przenoszenia kamiennych elementów budowlanych. Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób woda mogła przepływać przez szyby, a także ile wody było dostępnej na tym terenie w owych czasach.

Autorzy nowego badania sugerują, że nawet jeśli przy budowie piramidy prawdopodobnie stosowano równocześnie inne metody budowy, takie jak rampy, hydrauliczny system podnoszenia mógł być używany do wspomagania budowy gdy było wystarczająco dużo wody.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera