Rozpoczęła się analogowa misja księżycowa „M6 Żuławski”

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W polskiej Stacji Badawczej Lunares rozpoczęła się symulowana misja księżycowa „M6 Żuławski” stanowiąca część obchodów jubileuszu 150. rocznicy znanego pisarza science-fiction. Międzynarodowa załoga składa się z piątki specjalistów, którym dodatkowo udostępniono biblioteczkę z dziełami mistrzów tego gatunku literatury.

W mieszczącej się w Pile Lunares Research Station rozpoczęła się kolejna już analogowa misja kosmiczna. Tym razem ma ona szczególny charakter.

Misja księżycowa "M6 Żuławski" jest częścią obchodów 150. rocznicy urodzin prekursora polskiej fantastyki naukowej, Jerzego Żuławskiego.

W dwutygodniowym projekcie bierze udział pięcioro specjalistów z różnych krajów.

Komandor Hassam Guevra Jelid to pochodzący z Meksyku inżynier testowy pracujący w Propulsion Laboratory ESA, specjalizujący się w projektowaniu, modelowaniu, nanofabrykacji i testowaniu opartych na plazmie mikroukładów napędowych dla satelitów typu CubeSat.

Wicekomandorem jest Elias Mulky (Szwajcaria, Syria) – doktor inżynierii biomedycznej, specjalista ds. zarządzania projektami, lider innowacji w produkcji przyrostowej urządzeń medycznych, specjalista ds. środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa.

Oficerem ds. komunikacji została pochodząca z Hiszpanii Mariló Torres Soto - dziennikarka, pilotka akrobacyjna i analogowa astronautka z Astroland Ares Station (2022, 2023) i HI-SEAS (2023), kierownik ds. relacji instytucjonalnych w Provincial Deputation of Córdoba (Hiszpania), protokolantka w służbie cywilnej w administracji publicznej.

Oficerem laboratorium biologicznego jest Amerykanin - Jonathan Satchel, absolwent Uniwersytetu w Houston, obecnie student na Uniwersytecie Harvarda z dużym doświadczeniem w inżynierii projektowo-wykonawczej i mikrobiologii.

Zajmuje się innowacyjnymi technologiami wspierającymi zdrowie człowieka, systemami podtrzymywania życia i pozaziemskimi habitatami.

Oficerem medycznym jest natomiast Linda Delgado Libien (Meksyk) - studentka studiów magisterskich w dziedzinie nauk kosmicznych na Uniwersytecie Rice’a, stażystka w Translational Research Institute for Space Health (TRISH), gdzie bada wpływ długo- i krótkotrwałych lotów kosmicznych na układ przedsionkowy, mentorka w programie Aerospace Precollege Uniwersytetu Rice’a, gdzie nadzoruje i ocenia pracę studentów zajmujących się eksploracją kosmosu.

Uczestnicy misji będą przede wszystkim realizować cele naukowe, w tym prowadzić eksperymenty zatwierdzone przez Europejską Agencję Kosmiczną do wykonania w czasie pobytu polskiego astronauty, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W habitacie, po raz pierwszy znajdzie się ponadto niewielka biblioteczka, zawierającą między innymi literaturę science-fiction, w tym anglojęzyczne tłumaczenia dzieł Jerzego Żuławskiego i Stanisława Lema.

Skompletowanie zbioru wsparły wydawnictwa Powergraph oraz Egmont Polska.

W ramach misji zorganizowany zostanie także panel dyskusyjny pomiędzy członkami załogi oraz czołowymi polskimi autorami fantastyki naukowej.

Doświadczenia uzyskane w warunkach symulowanej misji księżycowej załoga skonfrontuje z wyobrażeniami pisarzy na temat wypraw pozaziemskich. Podzieli się również wrażeniami dotyczącymi przeczytanych powieści.

Panel poprowadzi dr Emmanuella Robak, badaczka twórczości Jerzego Żuławskiego.

Zaproszeni do rozmowy goście to natomiast Michał Cholewa, Tomasz Kołodziejczak oraz Marcin Przybyłek.

Patronem medialnym projektu jest Kanał Fantastyczny, a realizowane jest ono przez spółkę Space is More we współpracy z Polską Fundacją Fantastyki Naukowej. Fundacja niedawno wystąpiła także z inicjatywą ustanowienia dnia urodzin Jerzego Żuławskiego Dniem Polskiej Fantastyki Naukowej.

Nauka w Polsce, Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom: najbliższe tygodnie to dobry czas na obserwacje jasnych planet

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera