Uczelnie i instytucje

WUM: zgodnie ze statutem po wygaśnięciu mandatu rektora jego obowiązki przejmie prorektor ds. studenckich

04.01.2020. Budynek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. PAP/Leszek Szymański
04.01.2020. Budynek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. PAP/Leszek Szymański

Zgodnie ze statutem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego po wygaśnięciu mandatu rektora jego obowiązki przejmuje prorektor ds. studenckich. Nowo powołanym prorektorem ds. studenckich i kształcenia WUM jest prof. Robert Gałązkowski.

Nowa kadencja rektora WUM rozpocznie się 1 września. Jak dotąd, nikt nie został wybrany na to stanowisko.

W czwartek rzeczniczka uczelni Marta E. Wojtach poinformowała PAP, że zgodnie ze statutem WUM (rozdział 1, oddział 2, paragraf 14): „w okresie od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Rektora do dnia wyboru i powołania nowego Rektora, obowiązki Rektora sprawuje prorektor właściwy ds. studenckich.”

"Obecnie, zgodnie z rekomendacją Samorządu Studentów, Prorektorem ds. Studenckich i Kształcenia jest (...) prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Robert Gałązkowski" - zaznaczyła rzeczniczka.

Prof. Robert Gałązkowski został powołany na to stanowisko 24 czerwca. Dotychczas pełnił funkcję prodziekana ds. dietetyki i ratownictwa medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.

W kwietniu z kandydowania na kolejną kadencję zrezygnował obecny rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong. Druga osoba ubiegająca się o stanowisko rektora - prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska - przestała być kandydatką po decyzji Senatu WUM z 13 maja. W związku z brakiem kandydatów na rektora procedura wyborcza powinna rozpocząć się od początku. Tak się jednak jak dotąd nie stało.

19 kwietnia rektor WUM zawiadomił, że nałożył na prof. Agnieszkę Cudnoch-Jędrzejewską karę dyscyplinarną w związku z "uchybieniem godności zawodu nauczyciela akademickiego" i poinformował, że tym samym jego kontrkandydatka utraciła prawo do ubiegania się o stanowisko rektora.

Część pracowników WUM zwróciła uwagę, że przed prof. Gałązkowskim funkcję prorektora ds. studenckich pełnił prof. Marek Kuch, który w połowie czerwca został odwołany przez prof. Gacionga. W informacji przekazanej PAP 17 czerwca zaznaczono, że wiadomo było, iż "prorektor Kuch popierał w wyborach prof. Agnieszkę Cudnoch-Jędrzejewską".

18 czerwca rzeczniczka WUM poinformowała PAP, że przyczyny decyzji o odwołaniu prof. Kucha ze stanowiska prorektora "dotyczą spraw z zakresu nadzoru nad działalnością dydaktyczną uczelni". "Ze względu na ważny interes Uczelni oraz zainteresowanych osób szczegółowe przyczyny nie będą podawane do publicznej wiadomości" - dodała rzeczniczka.

Robert M. Gałązkowski (ur. w 1976 r. w Zielonej Górze) jest specjalistą w dziedzinie zdrowia publicznego, ekspertem w zakresie ratownictwa medycznego. Przez 16 lat - do lutego br. - był dyrektorem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.(PAP)

Nauka w Polsce

bar/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera