
Naukowcy w Portugalii, działając przy granicy z Hiszpanią, odtwarzają populację rysia iberyjskiego. Gatunek ten właśnie przestał być uznawany za zagrożony wyginięciem.
Portugalscy biolodzy przywracają populację rysia iberyjskiego na obszar masywu górskiego Serra da Malcata, w pobliżu wschodniej granicy Portugalii z Hiszpanią.
Jak poinformował Carlos Albuquerque, dyrektor Wydziału Konserwacji Przyrody i Bioróżnorodności w portugalskim Instytucie Konserwacji Przyrody i Lasów (ICNF), na początku XX w. na Serra da Malcata żył zaledwie jeden osobnik rysia iberyjskiego. I przypomniał, że dawniej na obszarze tym wspomniane koty występowały bardzo licznie.
"Dziś nie ma tam już niestety żadnego osobnika rysia iberyjskiego" - powiedział Albuquerque, podkreślając, że podjęto już działania służące zasiedleniu terenów wschodniego pogranicza portugalsko-hiszpańskiego populacją rysia.
Jak sprecyzował, władze ICNF rozpoczęły z gminami Penamacor i Sabugal rozmowy dotyczące wdrażania programu przywracania tego drapieżnika naturze na wschodnim pograniczu Portugalii i Hiszpanii.
Dzięki podobnym działaniom realizowanym w różnych częściach obu krajów populacja rysia iberyjskiego zwiększyła się do ponad 2000 okazów. Albuquerque przypomniał, że w 2001 na całym Półwyspie Iberyjskim było zaledwie 62 dorosłe osobniki tego gatunku.
"W Portugalii żyje obecnie prawie 300 rysi iberyjskich. Wraz z rozszerzaniem się populacji tego dotychczas uznawanego za zagrożony gatunku, rośnie potrzeba poszukiwań nowych miejsc do jego życia na wolności" - dodał Carlos Albuquerque.
W pierwszej fazie projektu rysie iberyjskie będą żyły w ogrodzonych rezerwatach, po czym stopniowo będą wypuszczane na wolność.
"Aby plan ten zakończył się sukcesem, musimy mieć pewność, że w rejonie Serra da Malcata jest wystarczająco duża populacja królika - głównej ofiary, na którą polują rysie iberyjskie" - dodał przedstawiciel ICNF.
W czwartek Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) poinformowała, że dzięki wysiłkom związanym z ochroną przyrody ryś iberyjski, który jeszcze dwie dekady temu był na granicy wyginięcia, nie jest już gatunkiem zagrożonym.
Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
zat/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.