Prof. Jerzy Nikitorowicz doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

25.06.2024. Prof. Jerzy Nikitorowicz (C) otrzymał z rąk rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszarda Koziołka (2P), prof. Ewy Ogrodzkiej-Mazur (2L), prof. Ewy Jarosz (P) oraz prof. Zenona Jasińskiego (L) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego podczas uroczystości w Centrum Kreatywności i Coworkingu SpinPLACE w Katowicach, 25 bm. Pedagog Jerzy Nikitorowicz jest twórcą szkoły naukowej pedagogiki międzykulturowej oraz idei Uniwersytetu Pogranicza. PAP/Jarek Praszkiewicz
25.06.2024. Prof. Jerzy Nikitorowicz (C) otrzymał z rąk rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszarda Koziołka (2P), prof. Ewy Ogrodzkiej-Mazur (2L), prof. Ewy Jarosz (P) oraz prof. Zenona Jasińskiego (L) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego podczas uroczystości w Centrum Kreatywności i Coworkingu SpinPLACE w Katowicach, 25 bm. Pedagog Jerzy Nikitorowicz jest twórcą szkoły naukowej pedagogiki międzykulturowej oraz idei Uniwersytetu Pogranicza. PAP/Jarek Praszkiewicz

Pedagog prof. Jerzy Nikitorowicz otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uroczystość odbyła się we wtorek w budynku spinPLACE, a tytuł został przyznany uchwałą Senatu uczelnianego.

Prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz jest współczesnym pedagogiem o uznanym międzynarodowym autorytecie, twórcą szkoły naukowej – pedagogiki międzykulturowej oraz idei Uniwersytetu Pogranicza.

Promotorem w przewodzie o nadanie godności doktora honorowego jest prof. dr hab. Ewa Jarosz, która podczas ceremonii wygłosiła laudację. Profesor podkreśliła, że laureat jest nie tylko "człowiekiem pogranicza", ale wręcz "symbolem pogranicza".

"Profesor wymyka się bowiem prostym definicjom, opisom czy typologizowaniu. Jest w głębokim tego słowa znaczeniu postacią nietuzinkową, gdyż sam jest wieloraki, wielopostaciowy i wieloznaczeniowy" - powiedziała w swojej laudacji prof. Jarosz.

W 2005 r. profesor Nikitorowicz został rektorem Uniwersytetu w Białymstoku i kierował nim do roku 2012. Według prof. Jarosz, uczelnię prowadził z rozmachem, dążąc do urzeczywistnienia swojej wizji uniwersytetu.

"Wizja ta była na wskroś nowatorska w owych czasach, a dzisiaj jakże podzielana i powielana przez wiele nowoczesnych uniwersytetów. Opierała się na otwartości uniwersytetu na otoczenie i jego problemy, na jego znaczeniu w budowaniu pozytywnych relacji pomiędzy jednostkami, grupami społecznymi zarówno wewnątrz niego, jak i w jego środowisku tak przecież zróżnicowanym kulturowo, etnicznie, wyznaniowo i politycznie" - podkreśliła profesor.

To, co według prof. Jarosz, szczególnie budzi uznanie i szacunek środowiska akademickiego, to dorobek naukowy Nikitorowicza – jego znaczenie oraz objętość. Dorobek obejmuje kilkaset prac – w tym 10 książek autorskich i kilkadziesiąt tomów pod redakcją lub współredakcją.

"Co należy podkreślić, wszystkie książki profesora Jerzego Nikitorowicza znalazły szeroki odzew w środowisku akademickim polskich pedagogów, zwłaszcza jako nowatorskie i wprowadzające oraz promujące w oryginalny sposób koncepcje wielo- i międzykulturowości" - dodała profesor.

Recenzentami w przewodzie o nadanie godności doktora honorowego: prof. dr hab. Tadeusz Lewowicki, prof. dr hab. Ewa Ogrodzka-Mazur i prof. dr hab. Zenon Jasiński.

"Znaczący jest wkład profesora w kształcenie i promowanie kadry naukowej. Wypromował 7 profesorów uczelnianych i 13 doktorów. Był powołany do pełnienia funkcji recenzenta w ponad 10 sprawach o nadanie tytułu profesora, w ponad 20 – o nadanie stopnia doktora habilitowanego, w ponad 40 przewodach doktorskich. Wypromował ponad 200 licencjatów i niemal 500 magistrów" - zaznaczył prof. Jasiński.

"Na szczególną uwagę i uznanie zasługuje wprowadzenie w życie przez prof. Jerzego Nikitorowicza idei Uniwersytetu Pogranicza. Pełniąc funkcję rektora UwB, uzyskał w 2007 r. zgodę rządu Republiki Litewskiej na powołanie w Wilnie Filii Uniwersytetu w Białymstoku, która funkcjonuje do dziś" - dodała prof. Ogrodzka-Mazur.

Podczas uroczystości prof. Jerzy Nikitorowicz podziękował za zorganizowanie ceremonii oraz zwrócił uwagę na problem edukacji międzykulturowej – zjawisko pogranicza tożsamościowego.

"Nie ulega wątpliwości, że współczesny świat jest miejscem częstych i licznych sytuacji uwikłania tożsamościowego. Oskarżamy się wzajemnie, ustawicznie poszukujemy winnych, walczymy o symbole i symbolami, zwalczamy się, tak jakbyśmy przebywali w otwartym zwierzyńcu, w którym nie ma zabezpieczeń, autorytetów, norm, zasad, kierunków" - podkreślił prof. Nikitorowicz.

Dodał także, że aby nie ulec tej metaforze zwierzyńca, ludzie wyraźnie powinni podejmować działania ochraniające otwartą tożsamość.

Prof. Jerzy Nikitorowicz jest autorem licznych publikacji i kreatorem współczesnych orientacji teoretycznych i metodologicznych w naukach pedagogicznych. To również nauczyciel wielu pokoleń pracowników nauki, udowadniający sens i potrzebę "myślenia o" i "działania na rzecz" łączenia różności i różnorodności kulturowej, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w propagowaniu wiedzy o wspólnym dziedzictwie historycznym narodów tworzących Rzeczpospolitą Obojga Narodów. (PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • 06.04.2024. Na zdjęciu Marek Safjan. PAP/Marcin Obara

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera