Dinozaur znad rzeki Zambezi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nowy gatunek dinozaura odkryto w dolinie rzeki Zambezi w Zimbabwe – czytamy na łamach pisma „Acta Palaeontologica Polonica”.

Skamieniałości dinozaura odkryto w pobliżu jeziora Kariba, sztucznego zbiornika wodnego na rzece Zambezi, utworzonego na pograniczu Zambii i Zimbabwe. Musankwa sanyatiensis, bo tak nazwano nowy gatunek, jest dopiero czwartym dinozaurem odkrytym w Zimbabwe.

Badania prowadzone były przez międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytyetu Witwatersrand w RPA, Muzeum Historii Naturalnej Zimbabwe, Stony Brook University w Nowym Jorku, a kierował nimi prof. Paul Barrett z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Skały, w których znajdowała się skamieniałość, pochodzą z późnego triasu, sprzed ok. 210 mln lat. Szkielet zachował się jedynie częściowo w postaci kości tylnej nogi. Dinozaur był roślinożercą, ważył ok. 400 kg, należąc do największych w tamtych czasach.

„Mimo ograniczonego materiału w postaci skamieniałości, ten materiał kostny odznacza się wyjątkowymi cechami, które odróżniają go od innych dinozaurów, żyjących w tym samym czasie” - wyjaśnia dr Kimberley Chapelle ze Stony Brook University.

Gatunek otrzymał nazwę Musankwa na cześć barki mieszkalnej o tej samej nazwie, która w dialekcie tonga oznacza „kawalera bliskiego małżeństwu”. Znajdująca się na jeziorze Kariba barka była domem i laboratorium dla zespołu podczas dwóch ekspedycji w 2017 r. i w 2018 r. (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.07.2024 EPA/ROBIN UTRECHT

    UE/ Copernicus: 21 lipca był na świecie najcieplejszym dniem w historii

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie potwierdza: zastępowanie masła dobrymi olejami roślinnymi dobre dla zdrowia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera