UE przyjęła przepisy w sprawie zakazu używania rtęci w produktach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Unia Europejska w czwartek ostatecznie przyjęła przepisy w sprawie stopniowego wycofywania z użycia amalgamatu dentystycznego oraz zakazu produkcji, importu i eksportu wielu produktów z dodatkiem rtęci, w tym niektórych lamp.

Uwolniona do środowiska rtęć może poważnie zagrozić płucom, mózgowi i nerkom człowieka.

Chociaż obecne przepisy zabraniają już stosowania amalgamatu dentystycznego do leczenia zębów u dzieci poniżej 15. roku życia oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią, zmiany rozszerzają zakaz na wszystkich mieszkańców UE. 1 stycznia 2025 roku stosowanie amalgamatu dentystycznego będzie zabronione, chyba że lekarz stomatolog uzna to za bezwzględnie konieczne.

Lampy zawierające rtęć zostaną objęte zakazem produkcji, importu i eksportu od 2026 roku lub od 2027 roku, w zależności od rodzaju lamp.

"Nie ma powodu, aby nadal stosować rtęć w naszym codziennym życiu, gdy zagrożenia dla zdrowia są tak dobrze udokumentowane. Obecnie mamy skuteczne alternatywy dla (tego rodzaju) stomatologii i lamp. Dzięki przeglądowi rozporządzenia w sprawie rtęci UE jest na dobrej drodze do tego, by stać się pierwszą gospodarką bezrtęciową i uczynić kolejny krok w kierunku nietoksycznej przyszłości dla obywateli UE i naszego środowiska" – powiedział wcześniej Virginijus Sinkeviczius, komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.07.2024 EPA/ROBIN UTRECHT

    UE/ Copernicus: 21 lipca był na świecie najcieplejszym dniem w historii

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie potwierdza: zastępowanie masła dobrymi olejami roślinnymi dobre dla zdrowia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera