Astronom Piotr Guzik z nagrodą im. Artura Rojszczaka

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dr Piotr Guzik z Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika na Uniwersytecie Jagiellońskim został laureatem Nagrody im. Artura Rojszczaka. Jest to XVIII edycja konkursu organizowanego przez Klub Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Nagroda została przyznana podczas zjazdu Klubu Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, który odbył się weekend 18-19 maja. Tegorocznym laureatem został dr Piotr Guzik z Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nominowano go za popularyzację zagadnień związanych z astronomią oraz działania na rzecz ochrony przyrody - poinformował Klub na swoim profilu FB.

Jak podano, Guzik ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej (informatyka stosowana) i na tej uczelni przez sześć lat był asystentem badawczym. Pod koniec 2023 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim obronił doktorat dotyczący charakterystyki małych międzygwiazdowych obiektów odkrywanych w Układzie Słonecznym. Wyniki swoich prac publikował w czasopismach Nature i Nature Astronomy. Prace te – jak określił jeden z recenzentów rozprawy – przyczyniają się do utworzenia nowej gałęzi astrofizyki pozasłonecznych układów planetarnych, w oparciu o obserwacje komet i asteroid wyrzuconych z systemów macierzystych.

Piotr Guzik interesuje się także przyrodą, a szczególnie owadami. Dwa lata temu odkrył nowy gatunek świerszcza w Polsce – Isophya modesta – dla którego zaproponował polską nazwę „Zrówieńka turnicka”.

Nagroda im. Artura Rojszczaka przyznawane jest młodym badaczom, którzy - oprócz wybitnych osiągnięć naukowych - wyróżniają się humanistyczną postawą, szerokimi horyzontami, umiejętnością przełamywania barier i przekraczania ram wąskich specjalizacji naukowych. Może ono trafić w ręce młodych doktorów, którzy obronili pracę doktorską w ciągu ostatnich pięciu lat przed złożeniem wniosku. Zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł.

Zmarły tragicznie Artur Rojszczak był filozofem, jednym z założycieli i głównych animatorów Klubu Stypendystów FNP. Ustanowiona i przyznawana przez Klub nagroda jego imienia ma na celu promować "wartości fundamentalne dla świata nauki, uosabiane jednocześnie przez patrona tego wyróżnienia".

„Nie jest to, ściśle rzecz biorąc, nagroda za osiągnięcia naukowe, bowiem zgodnie z regulaminem Laureat musi nie tylko prowadzić rzetelną działalność naukową, dydaktyczną i społeczną, ale również powinien umieć przekraczać granice swojej specjalizacji. Wzorca nie powinien więc stanowić nawet bardzo wybitny, ale zaszyty nosem w swoje kajety uczony. Chodzi więc nie o promowanie 'poprawności naukowej', ale o postawy aktywne, o wyróżnienie ludzi wokół których coś się dzieje, którzy potrafią swoją pasję naukową przenieść poza własne biurko czy stół laboratoryjny, a więc niezawężających swojego pola widzenia 'końskimi okularami' własnej dyscypliny. W naszej nauce, prześladowanej lokalnymi fundamentalizmami i totalną nieumiejętnością ogólnonaukowej dyskusji oraz brakiem autorefleksji nad samym sobą, takich postaw bardzo brakuje" - mówił o nagrodzie nieżyjący już wieloletni prezes FNP, prof. Maciej Grabski.(PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Politechnika Warszawska

    W Józefosławiu pod Warszawą powstało pole do testowania łazików marsjańskich

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert technologii kosmicznych: prawdopodobnie 13. człowiekiem na Księżycu będzie kobieta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera