Uczelnie i instytucje

Rzeszów/ Uniwersytet Rzeszowski podpisał umowę o współpracy z UNHCR

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uniwersytet Rzeszowski podpisał umowę o współpracy z Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (UNHCR). Naukowcy przeprowadzą badania dotyczące sytuacji uchodźców w podkarpackich gminach. Zaproponują rozwiązania, które pozwolą im lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Podpisanie we wtorek umowy sformalizowało trwającą już współpracę Uniwersytetu Rzeszowskiego z UNHCR. Dwa lata temu, po wybuchu wojny w Ukrainie, gdy setki tysięcy uchodźców szukało schronienia w Polsce, UNHCR otworzyło w Rzeszowie biuro terenowe.

Dyrektor rzeszowskiego biura UNHCR Yolanda Ines Zapata Henry podkreśliła, że Uniwersytet ma możliwość dostarczenia informacji, jak w rzeczywistości wygląda sytuacja uchodźców. "Ma też wpływ na kształtowanie polityki w kontekście potrzeb uchodźców. Naszym obowiązkiem jest ochrona uchodźców, dlatego tak ważna jest współpraca z władzami i organizacjami lokalnymi oraz środowiskiem akademickim" – dodała.

Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce dr hab. Krzysztof Żarna, prof. UR zaznaczył, że badania będą dotyczyły sytuacji migrantów mieszkających we wszystkich gminach Podkarpacia. Zadaniem naukowców będzie opracowanie mechanizmów związanych z polityką migracyjną oraz integracyjną zarówno na szczeblu lokalnym, regionalnym, jak i krajowym.

"Przede wszystkim zwrócimy uwagę na te aspekty, które wymagają dużej pomocy. Na przykład na politykę edukacyjną państwa, bo wiemy przecież, że młodzież ukraińska ma obowiązek szkolny. Jeśli chodzi o osoby dorosłe to jest kwestia nauki języka polskiego, wtedy dużo łatwiej jest wejść na rynek pracy. Zdajemy sobie sprawę, że gros migrantów z Ukrainy już na stałe zostanie w Polsce, jest więc kwestia odpowiedniej integracji ze społeczeństwem polskim" - wyjaśniał Krzysztof Żarna.

Projekt potrwa cztery lata. Jego częścią będą badania nad samą wojną, ale też rosyjską dezinformacją i jej zwalczaniem.

Szacuje się, że w Rzeszowie mieszka około 30 tys. uchodźców z Ukrainy, w całej Polsce prawie milion. (PAP)

al/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera