Wraca polska edycja FameLab, tym razem w Katowicach – Europejskim Mieście Nauki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Po trzech latach przerwy wraca polska edycja konkursu dla młodych naukowców z zakresu komunikacji naukowej – FameLab. Tym razem odbędzie się w Katowicach, w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024. Nabór zgłoszeń trwa do 15 maja, finał na początku czerwca.

Ideą konkursu jest popularyzowanie nauki oraz przedstawianie skomplikowanych zagadnień naukowych w zrozumiały sposób.

Zadanie uczestników polega na przedstawieniu publiczności wybranego przez siebie tematu naukowego w języku angielskim – w ciągu trzech minut i bez prezentacji multimedialnej. Wystąpienia oceniane są w pod kątem: treści przemówienia, jasności przekazu oraz charyzmy uczestnika (tzw. zasada 3C – content, clarity, charisma) – informuje Uniwersytet Śląski, lider działań w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024.

W konkursie mogą wziąć udział doktoranci oraz młodzi naukowcy (do 35. roku życia).

Nabór zgłoszeń trwa do 15 maja. Ogłoszenie uczestników zakwalifikowanych do półfinału nastąpi do 17 maja. Półfinał (online) odbędzie się 22 maja – spośród półfinalistów jury wybierze dziesięcioro finalistów.

Na 3 czerwca zaplanowano szkolenie dla finalistów konkursu z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji i wystąpień publicznych, pod okiem trenerów z Polski i Wielkiej Brytanii.

Finał odbędzie się 4 czerwca w Katowicach.

Laureaci otrzymają nagrody finansowe. Zwycięzca lub zwyciężczyni polskiej edycji konkursu FameLab będzie reprezentować Polskę w międzynarodowym finale konkursu podczas Cheltenham Science Festival – ten odbędzie się w listopadzie. 

Jak przypomniano w informacji, FameLab powstał w 2005 r. w brytyjskim Cheltenham jako część tamtejszego festiwalu nauki, jednak szybko podbił serca publiczności na całym świecie.

Lokalne edycje konkursu były organizowane w ponad 30 krajach na wszystkich kontynentach, a na scenach wystąpiło ponad 40 tys. uczestników. Obecnie wydarzenie odbywa się m.in. w Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Australii, Malezji, Republice Południowej Afryki oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W Polsce FameLab był organizowany w latach 2012-2021 przez Fundację British Council i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Do polskiej edycji konkursu zgłosiło się przez ten czas łącznie blisko 650 uczestników – wielu z nich to znani dziś popularyzatorzy nauki.

Więcej szczegółów i formularz zgłoszeniowy na stronie organizatora. 

Nauka w Polsce

akp/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera